Tech hvg.hu 2021. augusztus. 31. 13:58

Egyes mesterséges intelligenciák röntgenképek alapján képesek megmondani, melyik rasszhoz tartozik az ember

Attól, hogy a mesterséges intelligenciákkal kapcsolatos kutatások régóta zajlanak, vannak rendszerek, melyek viselkedésére sem az orvosok, sem a technológiai szakértők nem találtak eddig magyarázatot.

A mesterséges intelligenciák számos hasznos képességgel rendelkeznek, de minden előnyüket még nem ismerik a szakértők. Mi több: olyan rendszerek is akadnak, amelyeknek a működése azokat is zavarba hozza, akik hosszú ideje kutatják a területben rejlő lehetőségeket.

Hasonló esetről számolt be néhány, a Motherboard által idézett kutató is, akik az orvosdiagnosztikai területen elérhető programoknál bukkantak rá egy ijesztő „képességre”: vannak szoftverek, amelyek a röntgenképek alapján képesek megállapítani a vizsgált emberről, hogy az melyik népcsoportba tartozik. Ezt kell úgy érteni, hogy a rendszer az ilyen felvételek alapján is „látja”, ha egy ázsiai vagy afroamerikai páciens adatait elemzi.

A kutatóknak nem sikerült rájönni, mi okozza a rendszerek ilyen fokú pontosságát, amely ráadásul ijesztően nagy: még a legrosszabban dolgozó program is az esetek 80 százalékában eltalálja az eredményt. Az ennél jobban működő szoftverek viszont 99 százalékos pontosságúak a kutatók szerint, vagyis lényegében soha nem hibáznak.

A tudósok különféle kísérleteket végeztek, hogy megzavarják a rendszert, illetve rábukkanjanak annak gyenge pontjára. A próbálkozás azonban kudarcba fulladt, mert a szoftverek még azokat a röntgenképeket is képesek volt elemezni, amelyek minőségét szándékosan lerontották, és amelyeket a hús-vér orvosok már nem tudtak értelmezni.

A kutatók úgy összegezték a tapasztalataikat, hogy egyelőre nem tudni, mi az oka annak, hogy bizonyos rendszerek ilyen képességekkel is rendelkeznek, mert a szoftvereket felkészítő minta erre önmagában nem tűnik elégségesnek. A szakértők arra figyelmeztettek, hogy a különleges tulajdonság növelheti a rendszerszintű rasszizmust és előítéletességet, így mielőbb cselekedni kell.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.