Tech László Ferenc 2021. augusztus. 22. 14:00

Alakváltó új Samsung csúcsmobilok: teszten a Z Fold3 és a Z Flip3

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk a világ első vízálló hajlítható telefonját, az akár ceruzával is kezelhető, kijelzőbe rejtett kamerás Fold3-at, és megnéztük mit tud a gyakorlatban olcsóbb kistestvére, a korábbinál sokkal nagyobb külső kijelzőt kapott Flip3.

A Samsung 2019-ben mindössze 700 ezer példányt tudott eladni első flexibilis okostelefonjából, a Galaxy Foldból. Ez nem volt meglepő, főleg annak fényében, hogy ez még egy erősen prototípus hangulatú, méregdrága, 700 ezer forintos telefon volt. Tavaly aztán kijött a gyakorlatban már sokkal használhatóbb, igaz 750 ezer forintra drágult utód, a Z Fold2, mely a Z Flip nevű kistestvérével együtt már 2 milliós értékesítési mennyiséget produkált.

És most itt a Z Fold3, illetve a Z Flip3, melyektől a dél-koreai gyártó azt reméli, hogy 2021-et már 6,5 millió hajlítható mobil értékesítésével fogja zárni. Nem tudni, hogy ez összejön-e, mi viszont gyorsan kipróbáltuk ezeket a múlt héten leleplezett új csúcskészülékeket.

László Ferenc

Galaxy Z Fold3 5G

Rögtön az elején nem árt tisztázni, hogy a Fold3-at nem egy vadonatúj fejlesztésként, hanem sokkal inkább a Fold2 ráncfelvarrásaként érdemes kezelni. Az alapkoncepció lényegében változatlan maradt, a 2021-es verzió hajszálnyival lett csak kisebb és alig néhány grammot fogyott az elődjéhez képest, és a Samsung továbbra sem tudta megoldani azt, hogy csukott állapotban ne legyen légrés a telefon közepén.

Utóbbit a Huawei már korábban meglépte a sajnos Google ökoszisztéma nélkül támadó Mate X2 esetében, vízállóság tekintetében viszont a Samsungnak áll a zászló. Az IPX8-as minősítés lényegében megegyezik a már jól ismert IP68-as szabvánnyal, viszont csak vízre vonatkozik, vagyis por ellen továbbra sem védett a technika.

László Ferenc
László Ferenc

Az alumínium készülékház minden korábbinál erősebb lett, az érzékeny flexibilis kijelző pedig sokkal ellenállóbb védőréteget kapott. Középen a gyűrődés nem változott, vagyis továbbra is jól látható, tapintható, de idővel megszokható. Idén nagy újdonság a Note-okról ismerős ceruzás kezelhetőség (a belső kijelzőn), a Fold3-hoz kétféle speciális cerkát is fejlesztettek. Kár, hogy ezek nem járnak alapáron, illetve, hogy a Note-szériától eltérően nincs rejtekhelyük a telefonban.

A változatlanul 7,6 colos, tehát hatalmas belső panelen flottul megy a munka és nagy élmény a tartalomfogyasztás.

A közel 30 százalékkal megnőtt fényerőt a nyári napsütésben sokra értékeltük, a 120 Hz-es frissítés és a magas felbontás már az elődben is kiváló volt. A külső kijelző képaránya minimálisan változott, de továbbra is egy igen hosszúkás panelhez van szerencsénk, melynek frissítése 60-ról 120 Hz-re nőtt.

László Ferenc
László Ferenc

A felhasználói felület verziószáma mindössze 0.0.1-et növekedett, vagyis ismerős a rendszer, de akad benne néhány érdekes új fejlesztés, melyeket elvileg a Fold2 is megkaphat a későbbiekben. Ilyen például a lehetőség, hogy a kijelző oldalára a Windowshoz hasonlatosan fixen oda lehet pakolni a kedvenc appok ikonjait, vagy hogy például már bármilyen alkalmazást használhatunk többablakos módban. Igaz, ezek a szolgáltatások egyelőre még csak a Labs menüből érhetők el, vagyis kísérleti státuszban vannak.

A Snapdragon 888 processzor és a 12 GB garanciát jelent a gyors működésre, a flashmemória kiviteltől függően 256-512 GB-os, microSD bővíthetőség nincs. A vezetékes töltés változatlanul 25 W-os, egy teljes töltés több mint egy órát vesz igénybe akkor, amikor egyes gyártók már bőven 100 W felett járnak, ezenkívül a 15 W-os vezeték nélküli töltés is igen lomha.

Az akkumulátor kapacitása 4500-ról 4400 mAh-ra csökkent, az üzemidő átlagos felhasználás mellett változatlanul 1 napra tehető. Töltőfej és headset a legújabb trendeknek megfelelően nincs a dobozban.

Fold3 vs. Flip3
László Ferenc
László Ferenc

A Fold3-ban található a gyártó első kijelzőbe rejtett frontkamerája, mely sem alaphelyzetben, sem aktív módban nem marad teljesen láthatatlan, de talán egy fokkal kevésbé zavaró, mint egy hagyományos kameralyuk. A segítségével készített 4 megapixeles szelfik minősége elmarad a várakozásoktól, érdemes inkább a külső kamerákkal készíteni önarcképeket.

Noha 700 ezer forint magasságában elvárható lenne, hogy mindenből a legjobbat kapjuk, a hátoldali kamerák messze nem ugorják meg az év elején kijött S21 Ultra szintjét. 108 megapixel helyett csak 12-t kapunk, amivel persze még együtt lehet élni, az viszont már zavaróbb, hogy a telefotó egység mindössze 2x-es optikai zoomot biztosít, illetve, hogy a nagylátószögű modulból kimaradt az autofókusz. A képminőség ettől függetlenül nem okoz csalódást, de a Mate 2X Leica szettje fényévekkel előrébb jár.

10x-es zoom
László Ferenc
Digitális vs. optikai zoom
László Ferenc

Galaxy Z Flip3 5G

Ha a Z Flipet és az enyhe ráncfelvarrásnak tekinthető Z Flip 5G-t külön modellnek vesszük, akkor a számos új színváltozatban támadó Z Flip3 a termékkategória harmadik delikvense, de inkább arról van szó, hogy a Samsung azt szerette volna, ha a Fold és a Flip vonulat számjelzése mostantól együtt mozogjon egymással.

Az alaprecept ez esetben is változatlan, egy kicsit kisebb méretű lett a változatlanul 183 grammos telefon, mely megkapta a Fold3-féle szupererős alumíniumot, illetve az IPX8-as vízállóságot. A legfontosabb változást a négyszer nagyobbá vált külső kijelző jelenti, melynek köszönhetően a korábbiaknál ritkábban lehet szükség a telefon szétnyitására.

László Ferenc
László Ferenc

A külső panel nemcsak a pontos időt és a dátumot, valamint az értesítéseket képes megjeleníteni, hanem a különböző widgetek segítségével sok egyéb funkcióra is képes, sőt, szelfizéskor is jó szoglálatot tehet. Belül elhelyezett társa változatlan méretű maradt és még mindig látható, tapintható rajta az enyhe gyűrődés. A szelfikamera hagyományos kivitelű és remek 10 megapixeles önarcképek készíthetők vele.

Az elődtől eltérően végre rendes sztereó kihangosítást kapunk, a motorháztető alatt pedig a testvérmodellből ismerős felsőkategóriás Snapdragon 888-as chipkészlet rejtőzik. A RAM 8 GB-os, a 128-256 GB-os belsőmemória nem bővíthető. Az akkumulátor maradt 3300 mAh-s, és sajnos a töltés is maradt 15, illetve 10 W teljesítményű.

A kameraszett lényegében változatlan maradt. Kapunk egy 12 megapixeles főkamerát, ami mellett egy ugyancsak 12 megapixeles nagylátószögű modul található, zoomból legfeljebb digitálisat, maximum 10x-est használhatunk.

László Ferenc
László Ferenc

Konklúzió, árak

Akinek már volt szerencséje a Samsung tavalyi hajlítható mobiljaihoz, annak az idei felhozatal láttán biztos nem lesz „whao” érzése. Ettől függetlenül még mindig lenyűgöző a flexibilis kijelző látványa, és remek dolog az ellenállóbb kivitel, a cerkás támogatás és az alapvetően frissebb hardver, de valahogy több innovációt várnánk el attól a gyártótól, melynek a Xiaomi mostanság egyre több borsot tör az orra alá.

Az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt a Huawei ugyan ma már a fasorban sincs, szigorúan hardveres szemszögből tekintve a féléves Mate X2 több fronton is veri a Fold3-at, mely nem jelent akkora ugrást a Fold2-höz képest, mint utóbbi az első Foldhoz képest. És most akkor ugye zárójelbe tettük a Google nélküliséget, az 1 millió forint körüli árat, illetve a tényt, hogy nálunk nem is kapható ez a kínai készülék.

Örvendetes tény, hogy a Fold3 picit olcsóbb lett a 750 ezer forintos elődjénél: a 256-os alapmodell 700 ezer forinton nyit, az 512-esért pedig 730 ezer forintot kérnek el.

A Flip3 esetében jelentősebb az árcsökkenés, ez esetben ugyanis 550 ezer forint helyett már csak 400-420 ezer forintot kell a kasszában hagynunk. Persze ez sem kevés pénz, azonban a Flip3-nak köszönhetően ma már vége egy normál csúcsmobil áráért is találhatunk magunknak hajlítható telefont.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.