Sikeresnek látszik egy kihalás fenyegette ritka erszényesfaj, a közönséges erszényesnyúl, más néven nagy erszényesnyúl (Macrotis lagotis) újrahonosítása az ausztráliai Új-Dél-Wales államban.
Az első példányok kihelyezése óta eltelt másfél év alatt 50-ről 118-ra emelkedett a Mallee Cliffs Nemzeti Parkban élő erszényesnyulak száma, vagyis működik a ragadozómentes övezetek kialakításának modellje – közölte Matt Kean, az állam környezetvédelmi minisztere, hozzátéve, hogy további állatfajokat telepítenek be, újabb ragadozómentes övezeteket alakítanak ki és ezzel Új-Dél-Walesben „véget vetnek a fajok kihalásának”. Folynak próbálkozások a faj újrahonosításával Dél-Ausztrália államban is.
A WWF szerint az erszényes nyulak valaha Ausztrália területének 70 százalékán honosak voltak, de az európaiak betelepedése óta számuk drasztikusan csökkent, napjainkban már csak az Északi Terület és Nyugat-Ausztrália száraz, sivatagos vidékein, valamint Queensland egy apró délnyugati zugában fordulnak elő. Fő természetes ellenségei a vadmacskák és a rókák.
Our bilbies are booming at Mallee Cliff NP! From 50 to 118 in only 18 months. It shows our feral free areas are working. We plan to introduce many more species, more feral free areas and begin to turn the tide against extinctions in NSW. pic.twitter.com/QfFN5rLMy7
— Matt Kean MP (@Matt_KeanMP) August 8, 2021
Egy másik elterjedt erszényesnyúlfaj, a fehérfarkú erszényesnyúl (Macrotis leucura), más néven kis erszényesnyúl vagy kis bilbi már rég kihalt. Utolsó hiteles észlelése 1931-ből származik. Az ausztrál őslakosok beszámolói szerint ők még az 1960-as években is találkoztak a faj egyedeivel, de azóta ők sem látták, így mára nagy valószínűséggel a faj végleg kihalt.
Az Ausztráliában bilbyként emlegetett erszényesnyulak kultikus státuszt élveznek az ausztrál popkultúrában.
Szerepelnek a velük 60 ezer éve együtt élő őslakosok dalaiban és történeteiben. Fontos funkció jut nekik az európai eredetű húsvéti kultúrkörben is: sok ausztrál háztartásban az Európában megszokott csokinyúl helyett csokibilbyt ajándékoznak a gyerekeknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.