Tech hvg.hu 2021. augusztus. 11. 08:03

Vessen egy pillantást a NASA fotójára, úgy láthatja rajta a Marsot, mintha ott lenne

A NASA Ingenuity nevű drónja egyre messzebbre jut a Marson. Egyik újabb küldetését egy érdekesebb fotóval igyekezett megkoronázni.

Július 24-én új mérföldkövet ért el a NASA marsi drónja, ugyanis teljesítette a tizedik, és eddigi legnehezebb repülését. (Sőt, azóta a tizenegyediket is.) Ennek oka, hogy az Ingenuity bár továbbra is a Gale-kráterben tartózkodik, az újabb missziót a terület egy kevésbé sík részén kellett elvégeznie.

A Space.com szerint a kis repülőnek 12 méteres magasságba sikerült emelkednie, amellyel ismét lekörözte önmagát, és noha alig 100 métert haladt előre, ez a küldetés sem múlt el nyomtalanul: az eszköz ugyanis fotózott, és a színes képekből egy háromdimenziós munka született.

NASA/JPL-Caltech

Az ilyen fotók előnye, hogy a néző sokkal élvezhetőbb eredményt kap, a látottak pedig valamivel részletesebben jelennek meg előtte. Ez egy hétköznapi fotó esetében sem lenne elhanyagolható jellemző, de a mostani egyenesen a Marsról származik, abból a szemszögből, ahogy az Ingenuity is látta a talajt a felszálláskor.

A 3D-s ábrázolás előnye, hogy általa jól kivehetők a marsi felszín sajátosságai, a különös kőzetek és a rajtuk lévő vonalak, gyűrődések. A NASA szerint ez azért is hangsúlyos, mert utóbbiakat akár víz is létrehozhatta, hiszen a területet nagyon régen víz borította. (A felszíni formákat persze a szél és a por is formálhatta, de a kutatók inkább a vizes elmélet mellé teszik a voksukat.)

A szokatlan kép egyedüli hátránya, hogy 3D-s szemüveg nélkül nem az igazi. Ha viszont rendelkezik ilyesmivel (például egy mozivetítés alkalmával megmaradt), akkor mindenképp vegye szemügyre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.