Tech MTI 2021. augusztus. 08. 14:03

Körbenéztek a krokodilbirodalomban, az eredmény biztató

Lassan, de sikerült regenerálódniuk a krokodilpopulációknak az északkelet-ausztráliai Queensland államban, ahol néhány évtizeddel ezelőtt a kihalás szélére kerültek a ragadozók vadászatuk miatt.

A queenslandi környezetügyi és tudományos minisztérium vadvédelmi programkoordinátora, Matt Brien és csapata három éven át tanulmányozta a krokodilokat az állam területén és eredményeik szerint a hüllők száma ma már nagyjából 30 ezerre tehető. A legnagyobb populációnak a messze északon fekvő York-félsziget ad otthont.

„A populáció regenerálódása viszonylag lassan és erősen ingadozva zajlott azóta, hogy a bőrükért leölt bordás krokodilok szabályozatlan vadászatát betiltották az 1970-es években” – mondta Brien. A szakember szerint ugyanakkor a több ezer kilométernyi folyórendszerre kiterjedő, helikopterről és csónakból végzett felmérések azt mutatták, hogy Queensland „krokodilbirodalmában” – az a terület, amelyet a krokodilok élőhelyének tekintenek –, csupán korlátozott fészkelőhelyük van a hüllőknek, ami azt jelenti, hogy a populáció mérete várhatóan nem fogja elérni a többi észak-ausztráliai régióban lévőkét.

Brien szerint a krokodilok átlagmérete is csökkent, ami valószínűleg azzal az állami programmal van összefüggésben, amelynek részeként az emberekre fenyegetést jelentő példányokat eltávolítják a vadonból. 2004 és 2019 között több mint 450 krokodilt költöztettek át állatkertekbe vagy krokodilfarmokra.

Queensland a következő négy évben 12 millió ausztrál dollárral (2,6 milliárd forint) támogatja a krokodilpopulációk kezelését és a már futó Croc Wise elnevezésű közbiztonsági kampányt, amely a krokodilok lakta területeken fontos óvintézkedésekre hívja fel az emberek figyelmét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.