Beköltözhetővé vált az a 3D-nyomtatással készült ház, melyet tavaly szeptemberben kezdtek el építeni az észak-rajna-vesztfáliai Beckumban – közölte a zsaluzatokkal és állványzatokkal foglalkozó Peri cég, amely a 3D-s nyomtatásra specializálódott dán Cobod BOD2 készülékével kivitelezte az épületet.
„Az építés és a tervezés, ahogyan azt évszázadok óta ismerjük, sok területen alapvetően meg fog változni” – idézi a Peri közleménye Waldemar Kortét, az épületet tervező MENSE-KORTE ingenieure+architekten építészét.
A munka során használt dán Cobod BOD2 a világ egyik legnagyobb és leggyorsabb moduláris gépe, amely épületeket képes nyomtatni időzített kötésű, a célra speciálisan fejlesztett cement alapú anyagból, rétegenként építve fel a végleges méretű betonelemeket. A rendszer nyomtatófeje három tengelyen mozog egy biztonságosan felszerelt fém kereten. Emiatt nincs szükség a nyomtató áthelyezésére és ismételt kalibrálására, így időt és költséget takarít meg – ismerteti közleményében a technológia sajátosságait a Peri.
A BOD2 1 m/s sebességgel dolgozik, ez azt jelenti, hogy egy 1 m² nagyságú, dupla rétegű fal nagyjából 5 perc alatt készül el.
A szerkezet további előnye, hogy üzemeltetéséhez csupán két emberre van szükség, a nyomtatófejet és a nyomtatási eredményeket pedig kamera figyeli.
A projekt kezdete óta ugyanezzel a technológiával hozták létre Európa legnagyobb lakóépületét Wallenhausenben, és az első ilyen lakóépületet az Egyesült Államokban, az arizonai Tempe-ben. „Azon dolgozunk, hogy Magyarországon is mielőbb épülhessenek 3D-betonnyomtatással készült házak” – mondta el Ézsiás Miklós, a Peri hazai képviseletének ügyvezető igazgatója.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.