Tech Papp Petra Anna 2021. augusztus. 01. 20:00

Pihenéshez robotolás, napozáshoz sötét jövő – izgalmas tudományos könyvek a forró nyárhoz

Úgy tűnhet, az elmúlt időszak tudományos olvasmányai a koronavírussal, később pedig az az ellen kifejlesztett oltásokkal, azok hatástanulmányaival kapcsolatosak voltak. Ám a világ nem csak erről szólt, mutatja ezt négy, a közelmúltban megjelent ismeretterjesztő kötet, mely gondolatban elkalauzolhatja az olvasót más vizekre – akár a vízparton ücsörögve.

Gareth Southwell: Paradoxonok – 100 filozófiai paradoxon Akhilleusztól Zénónig

A könyv nyolc, egymáshoz lazán kapcsolódó, de nem egymásra épülő fejezetben kalauzol végig matematikai és valószínűségi paradoxonokon, lehetetlenségeken vagy döntés- és játékelméleti problémákon. A legtöbb logikai fejtörő – derül ki a gyűjtésből – már évezredek óta borzolja a filozófusok és matematikusok idegeit. Legfőképpen a szóritésznek hívott paradoxonok, melyek a határozatlanság problémájára mutatnak rá: hány hajszáltól számít kopasznak valaki, vagy hány szem homok alkot egy kupacot?

Juhász István András

Emellett szó esik a lehetetlenekről, az időutazáshoz kapcsolódó anomáliákról, véges és végtelen halmazokkal való játékról és arról az esetről is, hogyan döntsünk bölcsen, ha egy show műsorban felkínálnak nekünk választási lehetőséget ajtók mögé dugott nyereményautó és kecske közül. A gondolatébresztő kérdésekkel tűzdelt fejezetek vége minden esetben egy nagy logikai gyakorlat, amely a fejezet során elsajátítandó gondolati struktúrára reflektál. Minden feladványhoz fejjel lefelé fordított megoldásdoboz vagy magyarázat is jár, így garantáltan nem maradunk kétségek között, ha esetleg nem menne a kitalálás.

Nyáresti baráti találkozók alkalmával mesélnivalók közé érdemes lehet dedobni néhány, a könyvből megtanult gondolkodós feladványt – a siker garantált.

Scolar, 4975 Ft

Tilesch György–Omar Hatamleh: Mesterség és intelligencia – Vegyük kezünkbe a sorsunkat az MI korában

Haladó szintű olvasmány, mely nem áll le magyarázni az alapfogalmakat, ezért azoknak ajánlatos, akiknek vannak már előismereteik ebben a témában. Igazi technológiafilozófiai mű, mely

se nem disztópiát vizionáló apokrif irat, sem pedig a Szilícium-völgyet magasztaló hősköltemény.

Hűvös fejjel veszi végig jelen korunk mesterséges intelligenciát és a robotizációt érintő területeit, és az ahhoz kapcsolódó etikai kihívásokat.

Juhász István András

Szó esik a digitális demokráciáról, mely szinte elkerülhetetlen változás lesz az emberiség jövőjében, miközben a szerzők megmutatják, milyen veszélyeket rejthet az, hogy az emberek a minél nagyobb hatékonyság-és teljesítménynövelésre törekednek saját értékeik területén. Mélyebb összefüggéseiben megismerhetjük a robotgazdaság kihívásait, a mesterséges intelligenciával átszőtt politikai keretrendszereket, és a globális versenyt, mely a mesterségesintelligencia-fölényért dúl napjaink nagyhatalmai között. Megtudjuk, miért fontos a társadalmi párbeszéd és egyeztetés az adatetikáról, a könyv végén pedig lebilincselő jövő-esettanulmányokat is kapunk. A könyv stílusa inkább érdekfeszítő egyetemi mesterképzés-előadásjegyzet, mely kevéssé anekdotázós, precízen feszes mondatai közül jónéhány érdemes az olvasás közbeni kijegyzetelésre.

Libri, 3999 Ft

Hannah Fry: Emberek és gépek

A brit matematikus, BBC-s műsorvezető Hannah Fry számítógépekről, algoritmusokról, automatizált rendszerekről szóló könyve nem szűkölködik a sztorikban,

mesterséges intelligenciából elsőkönyves olvasóknak kifejezetten ajánlott, szárazanyag-tartalma szinte nulla, tömény történetfüzér, melybe könnyű belefeledkezni néhány órára.

Juhász István András

Fry olvasmányos stílusához jól passzolnak gondolatébresztő kiszólásai az olvasó felé és szórakoztató popkulturális utalásai, mint

„az algoritmusok Kim Kardashianja, mely elképesztő hírnévre tett szert, állandóan a média kereszttüzében áll, de senki sem érti, mit csinál valójában”.

Hét rövid fejezeten (Hatalom, Adatok, Igazságszolgáltatás, Orvoslás, Autók, Bűnüldözés és Művészet témáján) keresztül kalauzolja az olvasót, megmutatva a technológiai fejlődés jó és rossz oldalát egyaránt. Közben pedig kitekintünk olyan érdekességekre, mint az a közel 700 apácaagy, melyeket összepárosítottak gazdáik fiatalkori leveleinek mondataival a tudomány érdekében.

Amikor pedig kétségbe esnénk és mindazt már csak halványan remélnénk, amit eddig sziklaszilárdan hittünk az emberi szabad akaratról, hirtelen azon a problémán kezdünk inkább gondolkozni, hogy vajon egy párhuzamos univerzumban ugyanilyen sikeres popelőadó lenne-e Justin Timberlake.

HVG Könyvek, 3900 Ft

Carlo Rovelli: A tudomány születése

Az idő rendje és A valóság nem olyan, amilyennek látjuk szerzője már ezen könyveiben is tanúbizonyságot tett az ókori tudományok iránti szenvedélyéről, új könyvét pedig kifejezetten ennek a témának dedikálta. A kötetben a természettudományok hajnalára, a 26 századdal ezelőtt élt ógörög materialista filozófus, Anaximandrosz korába kanyarodik vissza, amikor még légköri jelenségek, a víz és a csillagok alapos megfigyeléséből következtettek a világ működésének szabályaira úgy, hogy a bizonyosság elfogadása helyett folyamatosan megkérdőjelezték saját tudásukat, ezzel mozdítva előre világképük változását, fejlődését.

Juhász István András

Ne féljünk hát bátran belelapozni akkor is, ha eddig nem kokettálunk a kvantumvilág és a részecskefizika, a Rovelli által szintén előszeretettel érintett témákkal, ez a kötet inkább

történelemben, művészettörténetben és filozófiában gazdag és csak mellesleg tudományos tematikájú.

A bolygónk naprendszerbéli helyének tudása, a fent és lent relációjától indulva, Galilei és Newton akkoriban megosztó munkásságán keresztül érünk el a jelenünkhöz, melyben a szerző szerint a társadalom eltávolodott az anaximandroszi örökségétől. A mű utolsó harmada pedig kifejezetten Rovelli töprengéseit tartalmazza a jelenkor világképéről és a tudományhoz való hozzállásról, de érinti a korokon átívelő istenek szerepét és funkcióját is, sőt pedzegeti, hogy megéri elfogadni egisztenciális bizonytalanságunkat az új emberiségkalandok érdekében.

Park Kiadó, 3900 Ft

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?