A gyenge módszertani megalapozottsággal, pontatlan eredményeket publikáló tudományos cikkeket előszeretettel osztják meg az oltásellenesek, ez azonban emberéletekbe is kerül.
A hibás tudományos publikációk nagyban hozzájárulnak az összeesküvés-elméletek és álhírek terjedéséhez, mert a vírusszkeptikusok előszeretettel megosztják ezeket. Az Amerikai Egyesült Államokban egyre sürgetőbb kérdés, hogyan fékezzék meg a terjedését azoknak a tudományos publikációknak, melyek nem megfelelő módszertannal készülnek és így pontatlan eredményeket szolgáltatnak – számolt be a hírről a MedicalExpress.
„Abban a pillanatban, ahogy a cikk megjelenik, a kár visszafordíthatlan” – mondta Emerson Brooking, az Atlantic Council's Digital Forensic Research Lab kutatója, aki kifejezetten a téves információkat kutatja. A szakértő arra is rámutatott, hogy ezek a cikkek egyből virálissá válnak, és a megosztók előszeretettel „támasztják alá” az eredményeket mindenféle kétes weboldalról származó információval.
A MedicalExpress cikke arra is kitért, hogy a koronavírus-járvány miatt eddig nem tapasztalt figyelem és nyomás irányul a tudományos folyóiratokra, és nagynevű tudományos lapok is kénytelenek voltak visszavonni már kutatási eredményeket bemutató, pontatlan cikkeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.