A Sotheby's aukciós házon keresztül vásárolta meg valaki azokat a hitelesített fájlokat, amelyeket Tim Berners-Lee, a világháló atyja hozott létre még három évtizeddel ezelőtt.
Eredetileg 1000 dollár volt a kikiáltási ára, végül azonban 5 434 500 dollárért, vagyis átszámítva mintegy 1,6 milliárd forintért kelt el az a forráskód, amit Tim Berners-Lee írt mintegy 30 évvel ezelőtt, és ami a modern internet alapját jelenti. A virtuális műtárgyként (NFT-ként) új tulajdonoshoz kerülő, időbélyegzővel ellátott fájlok mintegy 10 ezer sor kódot tartalmaznak, és magukban foglalják az első webböngészőt is, amivel a HTML-dokumentumokat lehet megjeleníteni – írja a The Verge.
A tervezett aukcióról először június közepén lehetett hallani – ekkor derült ki, hogy a világháló atyjaként számon tartott Tim Berners-Lee NFT-ként adna tovább a történelmi forráskódon. A döntését sokan azóta is kritizálják, ugyanis az internet alapjait jelentő technológia mindig is nyílt szabadalmú volt, vagyis sem ő, sem pedig a CERN – ahol megalkotta azt – nem kért érte soha semmilyen jogdíjat, 1993-ban pedig le is mondtak ennek lehetőségéről.
A fájlokra végül a Sotheby's aukciós ház weboldalán lehetett licitálni, amelyek végül az eredeti kikiáltási ár 5434-szereséért keltek el. A majdnem 5,5 millió dolláros ár egyébként nem rossz, ugyanakkor az abszolút csúcsot a 69 millió dollárért eladott digitális műalkotás jelenti. A Twitter legelső bejegyzéséért legutóbb 3 millió dollárt adott valaki.
Tim Berners-Lee és felesége a mostani vételárból egyetlen centet sem fog látni, azt ugyanis az általuk kiválasztott jótékonysági szervezeteknek utalja el a vevő.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.