Tech hvg.hu 2021. június. 28. 11:33

Valahogy jóváhagyott egy vírust a Microsoft, bekerült a Windows-ba is

A harmadik fél által készített Netfilter nevű illesztőprogram megkapta a Microsoft tanúsítványát, holott az egy kártevőt is tartalmazott.

Ahhoz, hogy a Windows-felhasználók biztonságban legyenek, a Microsoftnak jóvá kell hagynia azokat a szoftvereket, amelyeket a harmadik felek készítenek az operációs rendszerhez. Ez elvileg garantálja, hogy az adott kód nem ártalmas, nem tartamaz vírust. Úgy tűnik azonban, hogy a redmondi cég rostáján még a szigorú ellenőrzőrendszer ellenére is sikerült átcsusszannia egy kártevőnek.

A rootkit egy olyan szoftver, ami lehetővé teszi a kiberbűnözőknek, hogy bármikor visszatérhessen a korábban megfertőzött számítógépre, így lopva el a felhasználói adatokat.

A BleepingComputer beszámolója szerint a Netfilter nevű, harmadik féltől származó illesztőprogram (driver) egy malware-t is tartalmaz, amit a Windows Hardware Compatibility Program szakemberei nem vettek észre. A problémát felfedező kiberbiztonsági kutató, Karsten Hahn szerint a kódot úgy építették fel, hogy kínai szerverekkel kommunikáljon.

Hogy miként juthatott át a rootkit a Microsoft ellenőrzésén, és kaphatta meg a redmondi cég tanúsítványát, egyelőre nem tudni. Arra egyelőre nincs bizonyíték, hogy a kiberbűnözők ellopták volna a tanúsítványokat, a cég pedig úgy véli, a kódot nem az állami háttérrel dolgozó hackerek készítették.

AFP

A drivert egyébként a Ningbo Zhuo Zhi Innovation Network Technology nevű cég készítette, ami most a redmondi vállalattal közösen dolgozik a biztonsági probléma kijavításán. A felhasználók egy frissítésen keresztül kapják majd meg a megfelelő illesztőprogramot.

[Milyen számítógépe van? Mutatjuk, mi kell a Windows 11-hez]

A Microsoft szerint a kártevőt a játékos felhasználókra specializálták, és nem tudnak arról, hogy bárki adatai sérültek volna.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.