A tervek szerint három hónapig marad a Mennyei Harmónia fedélzetén az a három kínai űrhajós, akik életre keltik majd a kínai űrállomás rendszerét.
Helyi idő szerint csütörtök reggel 9 óra 22 perckor sikeresen útnak indította Kína az első három űrhajóst, akik elsőként lépnek majd az épülő kínai űrállomás, a Mennyei Harmónia fedélzetére. A The Verge beszámolója szerint a három asztronauta, Nie Hajseng, Liu Poming és Tang Hungpo feladata az lesz, hogy életre keltse a főmodult.
Liftoff of the Long March 2F rocket with the Shenzhou 12 mission, carrying the first three residents to China's new space station.https://t.co/0kSsL30i1W pic.twitter.com/KafUNpvbyL
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) June 17, 2021
A Mennyei Harmónia főmodulját áprilisban állította pályára Kína. A tervek szerint összesen 11 missziót kell teljesíteni ahhoz, hogy a jövő év végére fel tudják küldeni az első háromtagú űrhajóscsoportot, akik már hat hónapig fognak tudni a fedélzeten maradni. Mindez még két modult és sok rakomány útnak indítását jelenti.
Commander Nie Haisheng, in the Shenzhou 12 capsule’s middle seat, is in good spirits after rocketing into orbit.
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) June 17, 2021
Astronauts Liu Boming & Tang Hongbo, with the window seats, appear to be enjoying the view of Earth.
The ship’s solar arrays have deployed.https://t.co/0kSsL30i1W pic.twitter.com/SSGFKnzhla
Kína utolsó, emberrel végrehajtott küldetése 2016-ban zajlott, azok az űrhajósok a második kínai kísérleti űrállomás, a Tienkung–2-re tartottak. A modult 2019-ben semmisítették meg: ellenőrzött körülmények között belépett a Föld légkörébe, majd a darabjai vagy elégtek, vagy a Csendes-óceánba csapódtak.
A távol-keleti ország hosszú távon Oroszországgal képzeli el az űrprogramja jövőjét. A két ország a tervek szerint közösen épít majd bázist a Holdon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.