Bár hivatalosan csak egy alkalommal regisztráltak azonosítatlan repülő tárgyat (ufó) Kínában – még 1998-ban –, újabban olyan sok észlelés történik, hogy az már próbára teszi az ország légvédelmét.
Az elmúlt években egyre többet hallhattunk a megszaporodott ufóészlelésekről. Egy volt ameriaki haditengerész például azt állítja, éveken át látott különös dolgokat az égen, Obama szerint valósak az ufóvideók, és egyelőre senki nem találja a magyarázatot. A Pentagon jelentése egyébként épp a napokban szivárgott ki, de csak több lett tőle a kérdőjel.
Az észlelések nem számítanak amerikai privilégiumnak. Az The Independent című brit lap a kínai South China Morning Post beszámolója alapján azt írja, a kínai hadsereg már a mesterséges intelligenciát is ráállította a témára, hogy nyomon tudja követni az azonosítatlan repülő objektumokat.
A kínai lap szerint erre azért van szükség, mert emberi erőforrással már nehezen követhetők az elmúlt években megszaporodott katonai és civil észlelések.
A kínai légierő egyik tisztviselője, Csen Li még 2019-ben írt arról a pekingi tudósoknak, hogy a megszaporodó jelenségek komoly kihívás elé állítják az ország légvédelmét.
A mesterséges intelligenciát azért is vonják be a vizsgálatokba, mert képes összefüggéseket találni olyan térben és időben különálló események között, ami felett az ember figyelme elsiklik.
A kínai hadsereg első körben hatalmas mennyiségű nyers adatot gyűjt be a különböző radarállomásokból, a légierő pilótáitól, a rendőrségtől és a különböző megfigyelő központoktól, amit aztán a katonaság feldolgoz, majd továbbküldi azt egy központi adatbázisba. Itt aztán többek között a viselkedés, a kinézet, az anyagösszetétel és a radioaktivitás alapján elemzik azokat.
[Háromszög alakú ufót vettek videóra egy amerikai hadihajó fölött, hivatalos vizsgálat indult]
Ezek után a mesterséges intelligencia megnézi, hogy az azonosítatlan repülő objektumok feltűntek-e katonai vagy politikai rendezvényen, összehasonlítják azokat az időjárást figyelő műholdak adataival és a természeti jelenségekkel, hogy meghatározzák azok lehetséges eredetét.
Az egyetlen észlelés, amit Kína már hivatalosan is elismert, 1998-ban történt. Ekkor két vadászpilóta egy alacsonyan repülő gomba alakú repülő objektumra lett figyelmes. Mituán követni kezdték, az objektum növelte a sebességét, majd 20 ezer méteres magasságban egyszer csak eltűnt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.