Több más betegséggel ellentétben a Covid–19-cel kórházba kerültek vérrögképződését nem gátolja mérhetően az aszpirin – állapította meg egy oxfordi kutatás.
Az aszpirin nem javítja a súlyos lefolyású Covid–19-cel kórházba került páciensek túlélési esélyét – derült ki az Oxfordi Egyetem kutatói által végzett vizsgálat előzetes eredményeiből.
Tavaly november és idén március között a Recovery elnevezésű vizsgálat során csaknem 15 ezer olyan ember bevonásával tesztelték az aszpirin hatását, akik az új típusú koronavírussal való megfertőződés miatt kerültek kórházba. A vizsgálatot azért kezdték el, mert az ismert, hogy az aszpirin csökkenti a vérrögök kialakulásának esélyét különböző betegségeknél, márpedig a Covid–19-ben szenvedő betegeknél fokozott a kockázata a vérrögképződésnek, különösen a tüdőben.
A vizsgálat résztvevőinek csaknem fele 150 milligramm aszpirint kapott naponta egyszer, a többiek az általános kezelésben részesültek.
A tanulmány nem talált bizonyítékot arra, hogy az aszpirines kezelés csökkenti a Covid–19 okozta halálozás kockázatát.
„Noha az aszpirin összefüggést mutatott a kórházból való hazaengedés esélyének kis mértékű növekedésével, ez nem elegendő ahhoz, hogy igazolja a gyógyszer széles körű alkalmazását a Covid–19 miatt kórházba került pácienseknél” – mondta Peter Horby, a vizsgálat egyik vezetője.
A kutatás számos más kezelés hatékonyságát is vizsgálta, elsőként mutatta ki például, hogy a széles körben elérhető szteroid, a dexametazon megmentheti a súlyos lefolyású Covid–19-cel küzdők életét. Az eredmények szerint a tocilizumabbal végzett kezelés ugyancsak jelentősen csökkenti a koronavírus okozta halálozást, ugyanakkor az azitromicin antibiotikum és a hidroxiklorokin nevű gyulladáscsökkentő gyógyszer használatának nincs számottevő hatása a betegség lefolyására. Utóbbi volt az, amelyről Donald Trump azt állította, hogy hatásos a koronavírus ellen.