A fejlesztés Szegeden készült, és a T-sejtes immunitást vizsgálja.
Olyan tesztet fejlesztett egy szegedi laboratórium, amely képes kimutatni, hogy a koronavírus-fertőzés elleni oltás után kialakult-e a beoltottnál a T-sejtes immunitás a kórokozóval szemben – írta a Bors az Avidin Kft. közleménye alapján.
A T-sejtes immunitás lényege, hogy a speciális fehérvérsejtek felismerik és elpusztítják a vérben lévő vírusokat. Ez a fajta védettség tovább tart, mint amit a vérben keringő ellenanyag ad.
A T-sejtes immunitást azonban magyar magánlaborban eddig nem tudták kimutatni.
A tesztet friss vérből végzik, fontos, hogy a minta minél előbb a laboratóriumba kerüljön, így egyelőre csak egy-egy budapesti és szegedi mintavételi pontot üzemeltetnek.
A sejtes vizsgálat elsősorban annak lehet fontos, akit a Sinopharm típusú vakcinával oltottak: esetükben több olyan páciens is akadt ugyanis, akinél nem lehetett kimutatni a "sima" immunitást. Sarkadi Balázs akadémikus a jelenség után arra hívta fel a figyelmet, hogy sürgősen kutatni kellene a kínai vakcinával oltottak immunitását.
Mégis indul egy országos vizsgálat a koronavírus elleni vakcinák hatékonyságáról
Reggel óta nem működik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér orvosoknak, mentősöknek és patikusoknak szóló része sem. Ameddig nem áll vissza minden, az orvosok le sem tudják kérni a betegadatokat. Az operatív törzs szerint rendkívüli terheléses támadás történt.
Az analízis a Bors szerint több napig tart, mert többféle különleges reagens anyagot kell használni, ezért a vizsgálat körülbelül háromszor annyiba kerül, mint a most is elérhető, nagyjából 10 ezer forintos antigénteszt. Ezzel azt lehet kimutatni, hogy a vérben jelen vannak-e a vírus fehérjéivel kölcsönható vagy a vírust semlegesítő antitestjei.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.