Tech hvg.hu 2021. május. 26. 18:03

Azt gondolta, ismeri az informatikai szakmákat? Szinte biztos, hogy téved

Egy friss felmérési eredmény szerint az IT területek kevesebb mint feléről tudják az emberek, hogy pontosan mit jelent, miközben sokan úgy vélik, nincs is érzékük az informatikához.

A pályaváltók és a pályaválasztás előtt álló fiatalok jóval kevesebb IT területhez kapcsolódó szakmát ismernek, mint amennyi van – derült ki az IThon.info információs portál felméréséből. A szakemberek a 264 kitöltő válaszait elemezve arra jutottak: miközben a szakmák felét sem ismeri az átlag, a válaszadók 30 százaléka úgy véli, nincs érzéke az informatikához.

A felmérés résztvevőinek egy 21 lehetőségből álló listát mutattak az IT területhez kapcsolódó szakmákról. Ezek közül azokat kellett bejelölni, amelyeket hallott már a résztvevő, tehát az sem volt kizáró ok, ha nem teljesen pontosan tudta, mit jelent. Meglepő módon a válaszadók jelentős többsége csak 10 területet ikszelt be. Különös továbbá, hogy a 25 éves és annál fiatalabb korosztály tagjai az átlagnál kevesebb területet jelöltek meg, pedig ők azok, akikre leginkább számítana munkaerő-felvételnél a szakma.

Az eredményekből kirajzolódik az is, hogy minél magasabb a végzettsége valakinek, annál tájékozottabb a vizsgált területen is. A diplomával rendelkezők vagy éppen felsőfokú tanulmányokat folytatók átlagosan több mint 11 szakmát ismertek a 21-ből, az érettségivel sem rendelkezők pedig alig több mint nyolcat.

IThon.info

A kutatásban a rendszergazda, a fejlesztő, a designer, grafikus, a projektmenedzser, a tesztelő, az IT biztonsági szakértő, a termékmenedzser, az IT támogató szakember, az etikus hacker, az üzleti elemző és a hálózati szakértő voltak azok a szakmák, melyekről legalább minden második válaszadó hallott. A legkevésbé ismert szakmák a folyamatautomatizációs szakértő, a szoftver architekt és az üzleti intelligencia szakértő voltak.

Mitől lesz valaki jó informatikus?

A felmérésben arra is keresték a választ, hogy a kitöltők szerint mire van szüksége annak, aki informatikai területen dolgozik vagy ott szeretne elhelyezkedni.

A válaszadók több mint 80 százaléka szerint a logikus gondolkodás és a problémamegoldó képesség szükséges feltétele az informatikai területen való elhelyezkedésnek (85% és 82%). Mindkettő esetében a válaszadók 59 százaléka jelölte, hogy rendelkezik is vele, és ugyanennyien gondolják az utóbbiról, hogy az fejleszthető, míg csak 38 százalék véli ugyanezt az előbbiről. A válaszadók kétharmada szerint a tanulásra való hajlandóság, az önállóság és a precizitás is olyan tulajdonság, amire szüksége van egy informatikusnak. Érdekesség, hogy előbbi kettő az a két készség, amit a legtöbben jelöltek saját erősségüknek is.

IThon.info

 

Nincs érzékük hozzá – gondolják

A felmérés további érdekes eredménye, hogy a válaszadók mintegy 30 százaléka úgy véli, semmilyen érzéke nincs az informatikához. Mint kiderült, a kitöltők csupán 13 százaléka rendelkezik informatikai tanulmányokkal, és csak 14 százaléka jelentkezett már vagy dolgozott, dolgozik ezen a területen. További 21 százalék felelt úgy, hogy ugyan még nem próbálta ki magát az IT szegmensben, 28 százalékukat pedig nem is érdekli ez a terület.

IThon.info

A fenti eredmény annak fényében beszédes, hogy a kitöltők jelentős része csupán a lehetséges IT területek kevesebb mint felét ismeri. A szakemberek szerint ezért érdemes lenne minél több fórumon felhívni a pályaválasztók figyelmét az informatikai szakmák sokszínűségére, valamint segíteni őket abban, hogy felismerjék az erősségeiket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.