Sundar Pichai, a Google vezére arról beszélt, az évtized végére már a boltok polcaira kerülhet a Google első, kerekedelmi forgalomba kerülő kvantumszámítógépe.
Régóta dolgozik már a Google a kvantumszámítógép fejlesztésén, az elmúlt években pedig több eredményt is sikerült felmutatniuk. A cég még 2019-ben beszélt arról, hogy csinált egy számítógépet, ami 3 perc alatt végez egy 10 000 évig tartó számítással, nem sokkal később pedig bejelentette: sikerült elérni a kvantumfölényt.
A cég a szokásos éves I/O fejlesztői konferencián állt elő egy újabb hírrel a kvantumtémában: a tervek szerint 2029-re elkészítenék az első, kereskedelmi forgalomban is kapható eszközt.
Sundar Pichai, a cég vezetője emellett arról is beszélt, hogy az amerikai Santa Barbarában egy új campuson dolgoznak a kvantum mesterséges intelligencián. A részleg egyúttal a Google első kvantum adatközpontja, kutatólaborja, sőt, itt gyárthatják majd a cég első kvantumprocesszorát is.
[1,5 millió forintért adják majd az első asztali kvantumszámítógépet]
A kvantumszámítógépek előnyei, hogy a hagyományos szuperszámítógépekhez képest is rendkívüli sebességgel tudnak komplex számítási feladatot elvégezni. Ez számos iparágban hozhat áttörést: az egészségügyben, az energiaszektorban, a közgazdaságban, de az adatok titkosítása és a globális felmelegedés elleni harc terén is igen komoly előrelépésre lehet számítani.
Ugyanakkor nem a Google az egyetlen, amely ilyen számítógépek készítésén fáradozik. Ezen dolgozik Kína, az IBM pedig egy kórháznak épít ilyen eszközt. Eközben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatócsoportjai elkezdték kidolgozni a kvantuminternetet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.