Tech hvg.hu 2021. április. 29. 10:36

Egy kutatás szerint az iPhone-ok kékfény-szűrője igazából nem segít hamarabb elaludni

Az iOS operációs rendszernek már régóta része a Night Shift, vagyis az éjszakai mód, amely papíron a súlyos problémákhoz vezető kialvatlanságot is segíthet megelőzni. Egy új kutatás ellentmond ennek.

A képernyők hosszabb ideig tartó nézegetése komoly alváshiányhoz vezethet, melyet több kutatás is bizonyított. A gyártók ennek érdekében vezették be az úgynevezett az éjszakai módot, amely valamelyest csökkenti a panel által kibocsátott, a cirkadián ritmust befolyásolni képes kék fényt. Ilyen fejlesztéssel az Apple iOS rendszere is rendelkezik, ám egy új vizsgálat szerint nem sok értelme van: a Night Shift nevű funkciótól ugyanis nem lesz könnyebb elaludni.

A témában a Sleep Health folyóiratban publikálták egy tanulmányt a Brigham Young Egyetem tudósai. A kutatásban – írta a BGR – 167, 18 és 24 év közötti fiatalt vizsgáltak, egy kifejezetten olyan csoportot, amely általában sokat nyomkodja a mobilját. A kutatók három csoportra osztották őket:

  • a résztvevők egyik része éjszaka is mobilozott, de eközben az éjszakai mód is aktiválva volt;
  • a másik csapat a Night Shift nélkül használta az eszközét,
  • a harmadik viszont egyáltalán nem nyúlt semmilyen okoseszközhöz lefekvés előtt.

A 167 résztvevőt arra kérték, hogy legalább nyolc órát töltsenek az ágyukban. A kutatók eközben válogatott eszközökkel, például csuklóra rakható aktivitásmérővel, illetve egy különleges alkalmazással is figyelték őket. Egyrészt mérték az alvás hosszát, minőségét, de azt is, mennyi idő alatt tudott elaludni valaki.

Ennél a vizsgálatnál nem igazán születtek említésre méltó eredmények, így a szakértők két új csoportra osztották az alanyokat, attól függően, mennyit aludtak: így lett egy 7 órát és egy 6-ot alvó csapat. Az ő eredményeiket átnézve már kiderült néhány érdekesség: a kutatók szerint azok, akik többet aludtak, azokhoz képest is kipihentebben ébredtek, akik az éjszakai módot használták telefonjukon a lefekvés előtt. A szakértők ebből arra következtetnek, hogy az éjszakai mód önmagában nincs hatással az alvás mennyiségére és minőségére,

mert aki fáradt, az anélkül is aludni fog.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.