Tech hvg.hu 2021. április. 29. 11:03

Vigyázzon, valódinak látszó DirectX letöltési oldallal támadnak a hackerek

Egy minden szempontból hivatalosnak látszó, ennek ellenére hamis weboldal a DirectX 12 letöltésének ígéretével szerez adatokat a felhasználóktól, sőt rosszindulatú kártevőket is telepít a számítógépre.

A Windowshoz kapcsolódó DirectX már 1995-től a Microsoft operációs rendszerének szerves része, egy interfész, amelyik elsősorban a multimédiás és játék-alkalmazások számára teszi lehetővé a hardverfüggetlen programok írását. Az évek során és az új szabványok megjelenésével számos új változata született, egyre több utasítást ismer. Jelenleg a DirectX 12-nél tartunk, és éppen ez a verzió került most biztonsági kutatók szeme elé.

Oliver Hough biztonsági kutató fedezte fel, hogy a hackerek hamis Microsoft DirectX 12 letöltési webhelyet hoztak létre A weboldal megtévesztő: biztonsági tanúsítványt, adatvédelmi és DCMA irányelveket tartalmaz, azonban malware-eket telepít, amelyek személyes adatokat keresnek a számítógépen. Képernyőfotókat, cookie-kat gyűjtenek, megszerzik a számítógép részleteit, jelszavakat, sőt az esetleges kriptopénztárcákat is, és az adatokat egy ideiglenes könyvtárba mentik, és feltöltik a hackerek hálózatára.

Amikor a felhasználók a Letöltés gombra kattintanak, egy külső oldalra jutnak, amelyik a fájl letöltésére szólítja fel őket. Attól függően, hogy a 32 bites vagy a 64 bites verzióra kattintanak, az oldal felajánlja a „6080b4_DirectX-12-Down.zip” vagy a „6083040a__Disclaimer.zip” nevű fájlt. Mindkét fájl rosszindulatú.

Bleeping Computer

Újabban a hackerek valós megjelenésű letöltési oldalakat használnak, így például hamisították már a Microsoft Store és a Spotify letöltési odalát, sőt Windows rendszertisztítókét is. A hackerek feltört webhelyeket használnak a hamis oldalukra történő hivatkozáshoz, ezzel növelik az oldal Google keresési rangját, és több felhasználót csábítanak arra, hogy kövessék a hamis letöltési linket.

Nagyon fontos tehát – jegyzi meg az MSPowerUser –, hogy a felhasználók legyenek elővigyázatosak a letöltendő szoftverek keresésekor, és a letöltés előtt gondosan ellenőrizzék az oldal hitelesítő adatait és URL-jét, és ne vegyék evidenciának, hogy a Google-ben megjelenő első link mutat majd az igazi oldalra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.