A globális chiphiány problémája még hónapokig nem oldódik meg a Cisco vezérigazgatója szerint. A jelenség már most is komoly gondokat okoz.
Várhatóan az elkövetkező hat hónapban se oldódik meg a technológiai ipart egyre erőteljesebben sújtó chiphiány – erről Chuck Robbins, a Cisco vezérigazgatója beszélt a BBC-nek. Robbins ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jelenség csupán átmeneti, és előbb-utóbb minden helyre rázódik.
A félvezetők hiánya világszerte komoly gondokat okoz, és nem kizárólag az informatikai szektorban. A jelenséget azzal magyarázta a Cisco első embere, hogy a járvány elején mindenki csökkenő keresletre számított, ám ennek éppen ellenkezője történt. “Ez többünket sokkolt” – mondta.
A chiphiány problémáját a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) látja a legborúsabban: a tajvani nagyvállalat szerint 2022-ig biztosan nem tud talpra állni az ipar, és hasonló véleményen van az amerikai AMD is. Egyes számítások szerint nagyjából 25 százalékkal nagyobb most a kereslet a félvezetőkre, mint "békeidőben".
A félvezetőpiacot érintő gondok enyhítése azért is sürgető, mert a kis alkatrészeket nem csak mobiltelefonokban helyezik el: több amerikai távközlési cégnél már routereket sem tudnak kiosztani a szolgáltatást igénylőknek, mert a berendezések elfogytak, egyes típusok pedig – melyek legyártásához ugyanúgy chipek kellenek – csak hónapok múlva lesznek forgalomban. A chiphiány mindemellett az autógyártás folyamatát is lassítja.
A helyzet rendezése érdekében az Intel két új amerikai üzem felállításáról döntött, hogy pótolni tudja a hiányzó alkatrészeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.