Tech hvg.hu 2021. április. 09. 09:33

Fontos tudományos vizsgálat indult Magyarországon, és ehhez alsónadrágok is kellenek

Talajtani kutatók egy más országokban már jól bevált munkába fogtak: alsónadrágokkal nézik meg, milyen állapotú Magyarország talaja. A projekthez bárki csatlakozhat, nadrágot is kap.

Civil közreműködéssel, vagyis a lakosság bevonásával végez új tudományos vizsgálatot az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpontjának (ELKH ATK) Talajtani Intézete tavasszal. A projekt elsődleges célja a magyarországi talajélet megfigyelése, az abban zajló biológiai aktivitás feltérképezése.

A kutatás érdekessége – azon túl, hogy megfigyelőként, résztvevőként bárki csatlakozhat hozzá –, hogy annak során pamutból készült alsóneműket ásnak el. Ennek lebomlásából ugyanis meg lehet állapítani, hogy a talaj milyen állapotban van. A projekt ennek megfelelően az Alsóban az élet! nevet kapta.

A vizsgálat úgynevezett citizen science formában valósul meg, ami azt jelenti, hogy a mezei állampolgárok is kivehetik a részüket a kutatásból, együtt dolgozhatnak a “hivatásos” tudósokkal. A felhívás önkéntes, aki azonban belevág, igen hasznos munkával segítheti a magyar tudományos életet.

A programra egy kérdőív kitöltésével lehet jelentkezni április 11-ig, vagyis most vasárnapig. A kutatók minden résztvevőnek elküldik azt a pamutnadrágot (ebből egyébként már 1400 talált gazdára), amit 15-20 centiméteres mélységben kell elásni a művelt talajban. Az alsóneműt nyárig kell a földben hagyni, majd a kutatók által meghatározott időpontban kiásni. A “leletről” és helyéről fotót kell készíteni, melyet a Talajtani Intézet munkatársai elemeznek.

És hogy mit lehet megtudni az elásott alsónadrágból? Sok mindent. Ha a nadrág rendesen lebomlik, abból több dologra is következtetni lehet, a munka maga pedig a talajban végbemenő természetes folyamatokat is képes bemutatni. Ha azonban az alsónadrág nem bomlik le, úgy az azt jelzi, hogy az adott talaj rossz minőségű.

A projekt segítségével a kutatók országos képet kaphatnak a talajállapotról.

A kezdeményezés egyébként Kanadából indult, de idővel az európai országok gazdáit és tudósait is megihlette. Ma már a norvégok, a britek, a franciák és a svédek is hódolnak a nadrágelásásnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.