A demokrata elnök kormánya mindenféle módszert bevet a hatékony járványkezelés érdekében, és hogy az emberek viseljék a maszkokat.
A koronavírus-járvánnyal a mindennapok részévé váltak az arcmaszkok. Bár a védőeszközök hatásosságát nem lehet megcáfolni, tökéletesnek így sem nevezhetők. Ennek oka, hogy a maszkok nem mindegyike kényelmes, hosszabb távon pedig kifejezetten zavaró lehet a viselésük. A szemüvegeseket érintő problémakörről már nem is szólva.
E jelenségek elhárítása érdekében írt ki kétfordulós versenysorozatot az USA munkavédelmi kutatóintézete (National Institute for Occupational Safety and Health, NIOSH), és a gyógyszervállalatokat támogató hatóság, a BARDA (Biomedical Advanced Research and Development Authority). A verseny 500 ezer dollár, mintegy 151 millió forint összdíjazású, vagyis igen komoly pénznyereményekkel kecsegtet, amit a Joe Biden-féle kabinet ad.
A jelentkezőknek első körben a már piacon lévő, sokszor látott maszkokat kell úgy újratervezniük, hogy azokból valamilyen újfajta megoldás szülessen. A NIOSH ebből a körből 10 nyertest választ majd ki, akik egyenként 10 ezer dollárt, mintegy 3 millió forintot kaphatnak. A második kör már nehezebb: ennek során vadonatúj technológiákat alkalmazva kell arcmaszkokat tervezni, de olyanokat, amelyek egyáltalán nem hasonlítanak a mostaniakra. Az itteni nyereményalap 400 ezer dollár (nagyjából 120 millió forint), amelyet az öt legjobb ötlettel jelentkező között osztanak szét.
A verseny során minden maszkhoz a konkrét tervet és a prototípust is el kell juttatni, vagyis nem elegendő pusztán lerajzolni, illetve elmagyarázni, hogyan működik. A Mask Innovation Challenge néven indult verseny első szakasza április 21-én zárul. A megmérettetésen elsősorban amerikai állampolgárok vehetnek részt, de a legjobb ötletek valószínűleg máshol is megjelennek majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.