J-P Metsavainio munkájával bátran pályázhat az év leglátványosabb csillagászati alkotása címre.
Több mint 1,7 gigapixeles az a csillagászati fotó, amelyet egy finn asztrofotós, J-P Metsavainio készített a Tejútrendszerről. A PetaPixel cikke szerint az alkotás 12 évig tartó fotózás és képszerkesztés eredménye, és összesen 1250 óra munkaóra áll benne.
Metsavainio 2009-ben kezdte el fotózni az égbolt különböző területeit, hogy az így készülő mozaikokból egyetlen, nagy képet alkosson. A képek egyenként 100 ezer megapixelesek, és mintegy 234 egyedi pillanatot fednek le, rajta összesen több mint 20 millió csillaggal.
A fotós kezdetben egy Meade LX200 GPS 12-es távcsővel, egy QHY9 típusú kamerával és egy Canon EF 200 mm f/2,8L objektívvel dolgozott. 2014 után azonban váltott, a Tokina AT-X 200 mm f/2,8-as kiegészítőjét és az Apogee Alta U16-os asztrokamerát kezdte használni.
Az elkészült képek mindegyikét az Adobe Photoshopban dolgozta át. Metsavainio saját bevallása szerint mindvégig a tökéletességre törekedett, és részben ezért is tartott ilyen sok időbe a végeredmény publikálása. A fotós többi képét saját blogjában lehet megnézni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.