Tech hvg.hu 2021. március. 19. 21:07

Német kutatók azt állítják, megtalálták az AstraZeneca-oltások utáni vérrögképződés okát

A kutatók szerint az oltás aktiválhatja a vérlemezkéket, amelyek a véralvadásban játszanak szerepet.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az észak-németországi Greifswald Oktatókórház munkatársai azt állítják, hogy megtalálták annak a ritka vérrögképződéses állapotnak az okát, amely néhány AstraZeneca vakcinával beoltott személynél jelentkezett – írja a 24.hu a Norddeutscher Rundfunkra (NDR) hivatkozva.

A kutatók 6 érintett vérét vizsgálták meg, és azt állapították meg, hogy az AstraZeneca vakcinája aktiválhatja a trombocitákat, más néven vérlemezkéket, amelyek a véralvadásban játszanak szerepet. A trombociták a sebek gyógyulása során játszanak szerepet, amikor a vér megalvad és a seb összezáródik. A kutatásban részt vevők arra jutottak, hogy vakcina egyes pácienseknél aktiválta ezt a mechanizmust, ami agyi vérrögök kialakulásához vezetett.

Az orvosok azt mondták, hogy a felfedezés segítségével célzott kezelést tudnak kidolgozni az ilyen esetekre.

Norvég szakemberek csütörtökön számoltak be arról, hogy arra jutottak, nagyon valószínű, hogy az oltás néhány betegben súlyos immunreakciót okoz.

Több más országhoz hasonlóan Norvégiában is leállították ideiglenesen az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának beadását, miután néhány embernél mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia jelentkezett az oltás után.

Norvég kutatók állítják, rájöttek, miért lettek néhányan rosszul az AstraZeneca vakcinájától

Serdült Viktória - Kacskovics Mihály Béla Itthon Folytatja az oltást az AstraZeneca oltóanyagával Magyarország, de egyre több európai állam dönt úgy, hogy elővigyázatosságból felfüggeszti a vakcina használatát. Az oltási program leállítását sem az Európai Gyógyszerügynökség, sem az Egészségügyi Világszervezet nem támogatja, a félelem miatt az oltást visszautasító betegekkel viszont már magyar háziorvosok is találkoztak.

Az AstraZeneca vasárnapi közleménye szerint semmiféle tudományos adat nem utal arra, hogy a cég által az új típusú koronavírus ellen kidolgozott oltóanyag növelné a vérrögképződés kockázatát.

Az Európai Gyógyszerügynökség csütörtökön azt közölte, hogy a gyógyszert vizsgáló bizottság egyértelmű tudományos következtetésre jutott, hogy ez egy biztonságos és hatékony oltás, amely nem járt a vérrögképződés fokozott kockázatával.

Európai Gyógyszerügynökség: Biztonságos az AstraZeneca vakcinája

Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.

Az AstraZeneca oltást Nagy-Britanniában 11 millió, az EU-ban pedig 7 millió személy kapta meg. Az EMA által vizsgált gyanús esetek a következő országokból származnak: Németország 7 eset, Olaszország 3 eset, Norvégia 2 eset, Spanyolország 1 eset, Egyesült Királyság 3 eset és India 2 eset. Azt egyelőre vizsgálják, hogy ezek az oltások esetleg azonos gyártósorról kerültek-e ki.

[Bővült a lista: 9 féle mellékhatást okozhatnak a koronavírus-vakcinák]

Összesen 9 halálesetet jelentettek, amelyeket feltételesen az oltással hoztak összefüggésbe. Ezek a személyek általában 55 év alattiak voltak és többségük nő. A jelentés hangsúlyozza, hogy összességben az oltást követően jelentett tromboembóliás események száma alacsonyabb volt, mint az általános népességben várható. Erre alapozzák azt, hogy a vérrögképződés kockázata az oltás következtében nem növekszik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

Hirdetés