Bár a Fitbit fitneszkarkötője közvetetten eddig is mutatta viselője véroxigénszintjét, a legutóbbi frissítésnek köszönhetően jóval egyszerűbbé vált e jellemző megismerése.
Felértékelődtek a vér oxigéntelítettségének mérésére alkalmas eszközök a koronavírus-járvány idején – a betegség egyik jele lehet ugyanis e jellemző határérték alá csökkenése. Az pedig már csak kellemes plusz, ha nem kell külön eszköz ehhez, mert például fitneszkarkötőnk is képes ennek az értének a mérésére.
Az immár Google-tulajdonban lévő Fitbit népszerű eszköze, a Fitbit Charge 4 már régebb óta képes detektálni a véroxigénszintet, azonban korábban csak mobil társalkalmazásban lehetett elérni a kapcsolódó adatokat. Viszont egy új firmware-frissítésnek (1.100.34 verzió) köszönhetően az aktivitáskövetőnek saját dedikált alkalmazása lett, az Oxygen Saturation csempe a Health Metric csempe mögött rejlik (az eléréséhez felfelé húzó mozdulatot kell tenni). A Fitbit tájékoztatása szerint az eszköz alvás közben méri a véroxigénszintet, így reggel, pontosabban egy órával az ébredés után tájékozódhatunk a helyzetről, persze csak ha egész éjjel rajtunk volt a karkötő.
„Fitbit készüléke alvás közben méri véroxigénszintjét, a készülék hátulján található vörös és infravörös érzékelők használatával. Az érzékelők vörös és infravörös fényt sugároznak a bőrére és az erekre, és a visszavert fény segítségével becsülik meg, mennyi oxigén van a vérben. A piros és az infravörös érzékelők az ébredés után körülbelül 30 percig folyamatosan villognak” – magyarázza a vállalat.
Azt is megjegyzi, hogy az éjszakai SpO2 érték általában alacsonyabb, mint a nappali, miután alvás közben a légzési sebesség általában lassabb. Az alvás közben mért SpO2 értékeknek meg kell haladniuk a 90 százalékot. Ezek az értékek becsültek, és általában befolyásolhatják a felhasználó aktivitása, magassága és általános egészségi állapota.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.