Az IBM legfrissebb jelentése szerint a kiberbűnözők új célpontokat találtak maguknak 2020-ban: azokat az intézményeket és vállalatokat támadják, amelyek a koronavírus elleni küzdelemben is szerepet vállaltak.
Szomorú új jelenségre világít rá a napokban kiadott biztonsági jelentésében az IBM: az informatikai cég szerint 2020-ban, vagyis a koronavírus-járvány első éve alatt dupla annyi támadást követtek el kiberbűnözők az egészségügyi és az energetikai vállalatok ellen, mint korábban. A jelentés kiemeli, hogy a hackerek elsősorban azokat az intézményeket támadták, amelyek a járvány legkeményebb hónapjaiban sem állhattak le, de azokat sem kímélték, amelyek maguk is szerepet vállaltak a vírus elleni küzdelemben.
A beszámoló szerint 2020-ban a zsarolóvírust alkalmazó támadásokból is sokkal több volt, mint az azt megelőző években. A hackerek pedig szinte minden esetben ugyanolyan forgatókönyv szerint jártak el: általában titkosították vagy kiszivárogtatták a féltve őrzött adatokat. A támadások 22 százalékáért a Sodinokibi nevű csoport a felelős,
ők a becslések szerint legalább 21 TB adatot loptak el áldozataiktól, a kritikus információk értékesítésével pedig mintegy 123 millió dollárt kerestek.
A világjárvány első évében a Linux-szal kompatibilis malware-ek fejlesztése és terjesztése is felgyorsult. A bűnözők emellett gyakorta hamisították meg ismert márkák online eszközeit (például üzenetküldőket, videochathez alkalmas programokat, fájlmegosztókat), hogy ezáltal is a célpont közelébe juthassanak.
Az IBM azt javasolja, hogy a sok adattal dolgozó vállalatok titkosítsák a szervereiken őrzött információkat, mert ezzel is nagyban csökkenthető a károkozás esélye.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.