Tech hvg.hu 2021. február. 11. 19:03

Kész a mesterséges intelligencia, ami segít kutyákat képezni

A Coloradói Állami Egyetem két kutatója az Nvidia platformja segítségével fejlesztette ki azt a mesterséges intelligenciát, ami a másodperc töredéke alatt megmondja, milyen pózban látható az előtte lévő kutya.

Sok mindenre lehet használni a mesterséges intelligenciát a valósághű fotók létrehozásától az orvosi diagnosztikán át egészen az okosvárosok működtetéséig. A Coloradói Állami Egyetem kutatói most egy újabb felhasználási területet találtak neki: segíthet megtanítani a kutyákat bizonyos dolgokra.

A szakemberek egy olyan rendszert fejlesztettek, amely érzékeli, hogy ha az eb ül, áll vagy fekszik. Amennyiben a kiadott parancsra megfelelően reagál, egy mechanikus szerkezet segítségével jutalomfalatot ad neki a gép.

A két kutató, Jason Stock és Tom Cavey az Nvidia Jetson nevű platformját használták fel, hogy kifejlesszék a jutalmazó rendszert. A szakemberek 20 ezer, különböző pózokban megörökített kutya fényképét mutatták meg a mesterséges intelligenciának, hogy fel tudja ismerni, az általa látott eb mikor mit csinál.

A fejlesztést le is tesztelték, méghozzá Cavey ausztrál juhászkutyájával, Henryvel.

A rendszer a másodperc töredéke alatt képes volt felismerni, hogy Henry milyen pózt vett fel. Az esetek 92 százalékában jól is határozta meg ezt. A gép másodpercenként 39 képet dolgozott fel – olvasható a kutatók tanulmányában.

A szakemberek azt szeretnék, ha a fejlesztés segítené a kutyák kiképzését.

A magunk részéről azért kíváncsiak lettünk volna, miként vizsgázik a rendszer, ha a "tesztalany" egy öntörvényű tacskó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.