Tech hvg.hu 2021. február. 02. 19:54

Elon Musk azt állítja, hogy egy majom agyába mikrochipet rakott, amely így a gondolataival irányíthat egy videojátékot

Jól haladnak a Neuralink nevű agy-számítógép interfész munkálatai, legalábbis erre utal az a beszámoló, amelyet maga Elon Musk osztott megy online beszélgetésen.

Pusztán a gondolataival is képes volt kezelni egy videojátékot az a majom, amelynek agyába egy mikrochipet ültetett a Neuralink nevű cég – hangzott el egy online beszélgetésen Elon Musktól.

A Neuralink egy különleges vállalat, amely az agy-számítógép interfész elkészítésén dolgozik. Vagyis egy olyan eszközön, amely az agyban elhelyezve alkalmassá teszi az egyént különféle feladatok elvégzésére. A vállalat – a Tesla és a SpaceX cégekhez hasonlóan – Musk egyik érdekeltsége.

A Neuralink mindeddig disznókkal végzett kísérletekről adott hírt, miután két ilyen állatba is behelyeztek egy pénzérme nagyságú szenzort. A folyamat végével az egyik állatból eltávolították a kiegészítőt, a másikban viszont még most is ott van. Ezzel azt vizsgálják a szakemberek, hogy a disznók miként reagálnak az eltávolított, illetve a hosszabb időn át bennük lévő készülékre.

Elon Musk most arról tájékoztatta az érdeklődőket, hogy a cég egy majom esetében is végrehajtotta az operációt. Ahhoz ugyanis, hogy a mikrochipet a “páciens” fejébe rakják, egy kisebb lyukat fúrnak a koponyába. Ez utóbbit egy gép végzi, mérnöki pontossággal.

Az implantátummal rendelkező majom Musk elmondása szerint semmilyen problémával nem küzd, ugyanúgy viselkedik, mint a többi emlős.

A Neuralink fejlesztése ma még gyerekcipőben jár, de Muskék igen eltökéltek: a mikrochipek szerintük idővel betegségek kezelésére is alkalmasak lesznek, emellett új készségeket is meg lehet majd velük tanulni. Addig persze még rengeteg munka van hátra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
hvg360 Kovács István 2025. április. 22. 12:30

Minden harmadik magyarnak zsírmája van – ha az elhízás és az alkoholfogyasztás nem lenne elég

Hárommillió magyar zsírmájbeteg van, és a legtöbbjük nem is tud erről. A háttérben az elhízás és az alkoholfogyasztás áll, a következmény pedig akár halálos betegség is lehet, májzsugor és rák is kialakulhat – mondta Pár Gabriella belgyógyász, hepatológus. Jó hír, hogy a betegség egy ideig visszafordítható. De hogyan léphetünk fel mi magunk a zsírmáj ellen, mielőtt rosszra fordul? Mit tehetünk, ha már bekövetkezett a baj, és mennyi alkohol fogyasztása mellett tarthatunk a zsírmájtól?