Sok szempontból rossz év volt 2020, de szerencsére történtek jó dolgok is. Ilyen például, hogy Európa az elmúlt egy évben több energiát termelt megújuló forrásból, mint a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből.
Két szervezet közös jelentésben tette közzé, miként alakult a zöldenergia szempontjából Európa 2020-as éve. Ebben azt írták: tavaly több elektromos áram érkezett a megújuló energiaforrásokból, mint amennyi a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével keletkezett. A szakemberek szerint mindez azért nagy dolog, mert ilyesmire még soha nem került sor.
A szél-, a nap- és a vízenergia, valamint a biomassza Európa villamosenergiájának 38 százalékát adta, ami komoly növekedés a 2019-es 34,6 százalékhoz képest. Eközben a fosszilis tüzelőanyagokkal csupán a szükséglet 37 százalékát állították elő.
A legnagyobb növekedést a nap- és a szélenergia érte el, ezekből 15 illetve 9 százalékkal sikerült többet előállítani a korábbi mennyiségnél. Külön érdekesség, hogy a legnagyobb mértékben a háztartási előállítás nőtt, méghozzá Belgiumban, Svédországban és Hollandiában.
Eközben a szén- és az atomenergia mértéke tovább csökkent 20 és 10 százalékra. A legnépszerűbb energiahordozó a gáz, amit olcsó árának is köszönhet. Ugyan ennek felhasználási aránya is csökkent 4 százalékkal, de még így is 14 százalékkal több fogy belőle, mint 2015-ben. Mindez azt jelenti, hogy a megújuló energiaforrások elsősorban a szén használatát váltják ki.
A szakemberek szerint a koronavírus-járvány nem volt túl nagy hatással a zöldenergiára való átállásra. A biomassza felhasználása 2018 óta szinte stagnál, míg a vízből származó energia a csapadék, és nem az új erőművek megépülése miatt növekedett 2019-ben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.