A Toyota idei egyik legérdekesebb találmányai voltak az időseket segítő háztartási robotok. Van olyan, ami a plafonról lelógva végezné a feladatát, egy másik a lakásban követné tulajdonosát
Valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a Toyota név hallatán a legtöbbeknek egy autó ugrik be. Mindez a világ legnagyobb autógyártója kapcsán nem olyan nagy meglepetés, a cég azonban más területeken, többek között a robotikában is képviselteti magát. A vállalat fejlesztésekért felelős részlege, a Toyota Research Institute (TRI) nemrég ezen téren állt elő egy újdonsággal.
Az ENSZ számításai szerint a várható élettartam folyamatos növekedése miatt a következő három évtizedben globálisan több mint kétszeresére nőhet a 65 évesnél idősebb emberek száma. Mindez komoly kihívás elé állítja a társadalmat, hiszen egyre több embernek lesz szüksége arra, hogy idősotthonba kerüljön. Ezért a TRI olyan megoldásokon kezdett el dolgozni, amelyek segíthetnek a helyzet kezelésében.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a Toyota eszköze is az időseket segítené: egy olyan plafonra szerelhető szerkezetről van szó, ami elvégzi a tulajdonosa helyett a rábízott házimunkát.
A TRI elsődleges szempontja az volt, hogy a robot ne foglaljon sok helyet a lakásban, ezért, úgy alakították ki, hogy a szerkezetet a plafonra is fel lehessen rögzíteni. A gép mosogatni és elpakolni is tud, és csak programozás kérdése, hogy fizikai korlátait figyelembe véve milyen feladatot bíznak még rá a szakemberek.
A TRI emellett bemutatott egy olyan fejlesztést, ami képes óvatosan megfogni a kijelölt tárgyakat, egy olyat, amit kifejezetten mosogatásra fejlesztettek ki, és egy olyat is, ami a lakásban járva igyekszik segíteni az időseket.
A Toyota kutatói a virtuális valóságot használják a fejlesztésekhez: a segítségével tanítják be a gépeknek azt, hogy milyen cselekvéseket végezzenek el. Ezek után felépítettek egy olyan környezetet is, ami már azt lehet szimulálni, miként viselkedne egy lakásban az eszköz.
Persze ezek a készülékek még közel sem tökéletesek, és valószínűleg jó néhány évnek kell még eltelnie ahhoz, hogy egyáltalán hétköznapi szinten is hatékonyan lehessen alkalmazni. Ám ha az ENSZ jóslatának valóban hihetünk, akkor minden bizonnyal szükség is lesz majd ezekre a gépekre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.