A modern fejlesztés-gazdaságtan egyik úttörője, W. Arthur Lewis mosolyog ma a Google kereső főoldalán.
W. Arthur Lewisnak nemcsak nevét, munkásságát, de még szülőhelyét sem sokan ismerik – pedig a közgazdász elméletei a mai napig százmilliók százmilliók életére vannak hatással.
Saint Lucián született, a Kis-Antillák Szél felőli-szigetcsoportjának ívében fekvő szigetállamban, amelynek egyik különlegessége, hogy két Nobel-díjas tudóst is adott a világnak. Ezzel pedig – a Feröer szigetek után – a második helyen áll a lakosságarányos Nobel-ranglistán. Az egyik elismert tudós maga W. Arthur Lewis, aki 1979-ben éppen december 10-én vette át a közgazdasági Nobel-emlékdíjat.
Az 1915. január 23-án született Lewisnak meg kellett küzdenie a rasszista előítéletekkel, de végül sikerült elnyernie egy brit kormányzati ösztöndíjat, hogy a London School of Economics diákjaként folytathassa tanulmányait. Rászolgált a bizalomra: nemcsak ledoktorált, 33 éves korára a közgazdaságtan professzorának nevezhette magát.
Munkásságának fókuszában a fejletlen országok felemelkedésének lehetősége állt. 1954-ben bemutatott kétszektoros modelljében azt hangsúlyozta, hogy a tradicionális agrárszektor mellett szükség van egy ipari szektorra is, amely magasabb béreivel előidézi a szektorok közti mobilitást, melynek hatására megkezdődik a gazdaság átalakulása és fejlődése.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.