Tech hvg.hu 2020. december. 01. 11:40

Nem csak hagyja a vietnami cenzúrát a Facebook és a Google, de segíti is

Egy új jelentés szerint a két techóriás kifejezetten partner az ázsiai rezsimnek nem tetsző vélemények eltüntetésében.

Az Amnesty szerint a Facebook és a Google segített a vietnami kormánynak cenzúrázni a kritikus véleményeket és elhallgattatni az ellenzéket – írja a BBC. A szervezet jelentése szerint tulajdonképpen visszamenőleges bűnrészességről van szó, mivel egy ideje mindkét óriáscég blokkolja az ország kormányának nem tetsző tartalmakat. Ilyenből márpedig sok van, ugyanis Vietnam egy a világ felé nyitott egypártrendszer.

A kommunista államban gyakorlatilag nem létezik szólásszabadság, az elmúlt években pedig több bloggert is börtönbe vittek, amiért kritizálták az ország működését.

A helyzet azért is érdekes, mert az elmúlt évtizedben sokáig meglepően szabadon nyilváníthattak véleményt emberek a közösségi médiában, a hatóságok pedig mostanában kezdtek el veszélyt látni ebben.

“Manapság ezek a platformok a cenzorok, katonai kiberegységek és állami trollok vadászterületévé váltak. És ezek a platformok nem csak hagyják, hogy ez történjen, hanem egyre aktívabban részt is vesznek benne” – mondta Ming Yu Hah, az Amnesty International regionális igazgatója.

A jelentés példákat is sorol: például Truong Chau Huu Danh független újságíró Facebookra akart posztolni részleteket egy korrupciós botrányról, de a közösségi oldal jelezte felé, hogy a továbbiakban korlátozva lesz a közzétételi lehetősége az ország helyi szabályzata miatt. Ennél több magyarázatot nem is kapott.

Hogy mennyire partner a Facebook, azt jól jelzik a számok: 983 százalékkal nőtt 2019-hez képest a hasonló okokból törölt posztok száma, de hasonlóan áll a Google is.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?