Tech hvg.hu 2020. november. 30. 11:03

Elkészült a világ legnagyobb processzora, 400 000 mag dolgozik benne

Az amerikai Cerebras fejlesztése nagyobb, mint egy iPad, és állítólag 200-szor gyorsabb a világ 82. legerősebb szuperszámítógépénél.

Az okostelefonok és a laptopok fejlődése kényszerhelyzetbe hozta a processzorgyártókat. A cégeknek úgy kell egyre gyorsabb egységeket letenniük az asztalra, hogy közben az elődhöz képest alacsonyabb a chip fogyasztása, a mérete pedig ahhoz képest ugyanakkora, vagy akár még kisebb is.

Úgy tűnik azonban, hogy nem minden gyártó gondolja úgy, hogy a kisebb jobb. A CS-1 nevű óriáschipről először 2019 augusztusában beszélt gyártója, a Cerebras. Teljesítményére csak nemrég derült fény.

A CS-1 szélessége 21,6 centiméter, a belsejében pedig 1,2 billió tranzisztor dolgozik – írja az IFLSceince. A világ második legnagyobb processzorában, az Nvidia A100 GPU-ban "mindössze" 54 milliárd tranzisztor teszi a dolgát.

A Cerebras azt állítja, a fejlesztése 200-szor gyorsabb a Joule 2.0-nál, ami a 82. legerősebb szuperszámítógép a világon.

Cerebras Systems

A gyártó szerint ez azt jelenti, hogy a processzor gyorsabban képes szimulálni egy történést, mint amilyen sebességgel az a valóságban bekövetkezik. A szakemberek szerint a chip óriási előrelépés lenne például a vészjelző rendszerek fejlesztésében. Elég csak belegondolni abba, milyen hasznos lenne például egy atomerőműben, ahol pontosan tudni kell, minek milyen következménye lehet. Így talán még azelőtt le lehetne állítani egy folyamatot, hogy baj történne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. április. 30. 19:30

Lelki apokalipszis most és mindörökké: állandó harcban a kiégéssel

„A kimerültség egy spektrum, és a kiégés ennek a spektrumnak a legszélső végén van.” Sokan hiszik azt, hogy régen tényleg minden jobb volt, és az élet soha nem volt ennyire stresszes és kimerítő, mint most. A kiégés valóban komoly problémát jelent a modern kor emberének, de egy új könyvből kiderül: mindig is része volt az emberi tapasztalásnak, és nem vagyunk eszköztelenek vele szemben.