Az elmúlt hetekben két németországi építkezés is nagy figyelmet kapott, a munkákat ugyanis a világ leggyorsabb 3D-s betonnyomtatójával végzik.
Az észak-rajna-vesztfáliai Beckumban Németország első, 3D-nyomtatóval épülő lakóházának munkálatai zajlanak szeptember óta. A bajorországi Wallenhausenben pedig már a második ilyen lakóépületet, egy ötlakásos társasházat húznak fel az új technológia segítségével – közölték a projekt illetékesei.
A Beckumban épülő ház kétszintes, összesen 160 négyzetméter tervezését a MENSE-KORTE ingenieure + architekten végezte. A másik, mintegy 380 négyzetméter lakóterülettel rendelkező, háromemeletes társasház Európa legnagyobb nyomtatott lakóépülete lesz a Mühlich, Fink & Partner építésziroda tervei alapján.
Utóbbi projektben a nyomtatási folyamat várhatóan mindössze hat hetet vesz igénybe.
Az így felépült bérlakások az építkezés befejeztével ugyanúgy beköltözhetők, lakhatók lesznek, mint a rendes otthonok. A gyors és költséghatékony építési technikát a zsaluzatokkal és állványzatokkal foglalkozó PERI, a 3D-s betonnyomtatási technológiával foglalkozó dán COBOD-dal közös vállalkozásuk részeként biztosítja.
"Németország első nyomtatott társasházának építésével beigazolódott, hogy az új technológia nagyobb léptékű épületek kivitelezésére is alkalmas. Hiszünk benne, hogy a 3D-s betonnyomtatás az elkövetkező években egyre fontosabbá válik” – mondta Ézsiás Miklós, a PERI magyarországi ügyvezetője.
Az épületeket a világ egyik legnagyobb, és a piacon elérhető leggyorsabb 3D-s betonnyomtatójával, a COBOD BOD2-vel készítik. A BOD2 egy moduláris gép, amely épületeket képes nyomtatni időzített kötésű, a célra speciálisan fejlesztett cement-alapú anyagból, rétegenként építve fel a végleges méretű betonelemeket. A rendszer nyomtatófeje három tengelyen mozog egy biztonságosan felszerelt fém kereten – magyarázzák a közleményben. Emiatt nincs szükség a nyomtató áthelyezésére és ismételt kalibrálására, amellyel rengeteg idő és költség megtakarítható.
A szerkezet további előnye, hogy üzemeltetéséhez csupán két emberre van szükség, a nyomtatófejet és a nyomtatási eredményeket már kamera figyeli.
A BOD2 1 m/s sebességgel dolgozik, ezzel a piacon jelenleg elérhető leggyorsabb építkezéseken használt 3D-nyomtató. Ez praktikusan azt jelenti, hogy egy 1m² nagyságú, dupla rétegű falat nagyjából öt perc alatt készít el. A BOD2 emellett figyelembe veszi a későbbiek során beépítésre kerülő víz és áram bevezetéséhez szükséges csöveket és csatlakozásokat, így ezek a manuális folyamatok könnyedén integrálhatóak a nyomtatási műveletbe.
A BOD2 gépet annak a BOD-nak a frissítéseként vezették be a piacra, amely korábban Európa első 3D-nyomtatott épületét gyártotta le Koppenhágában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.