Egy korábbi döntés értelmében a TikTok november 12-től nem használható az Egyesült Államokban. A szolgáltatást birtokló kínai ByteDance most a bíróságon próbálja meg elérni, hogy kitolják a határidőt.
Vészesen közeleg az az időpont, amikor betilthatják a TikTokot az Egyesült Államokban. Az amerikai kereskedelmi minisztérium szeptember közepén kiadott közleménye szerint a tiltás november 12-től vonatkozik majd a szolgáltatásra.
Donald Trump amerikai elnök még a hatályba lépés előtt visszavonhatja a rendelet TikTokra vonatkozó részét, ha az azt tulajdonló kínai vállalat, a ByteDance idejében megállapodásra jut az amerikai Oracle-lel egy olyan cég felállításáról, amely a szolgáltatás amerikai tevékenységét irányítaná a washingtoni aggályok orvoslásával. Csakhogy ez mindezidáig nem történt meg, a ByteDance pedig érthető módon szeretné tudni, hogy csütörtöki határidő letelte után mire számíthat.
A Trump-kormányzat szerint a TikTok – csakúgy, mint a szintén kínai WeChat üzenetküldő szolgáltatás – révén a Kínai Kommunista Párt amerikai állampolgárok bizalmas adataihoz férhet hozzá, és ez a kormányzat álláspontja szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államok számára. A kínai törvények szerint ugyanis a vállalatnak – kérésre – kötelezően ki kell szolgáltatnia az adatokat a kínai hatóságoknak.
WSJ: Megvan a nagy TikTok-licit eredménye
Az amerikai kormányzat által is megbízhatónak ítélt, USA-béli felhőbe költözhet a kínai TikTok szolgáltatás, vagy legalábbis egy része. A Microsoft ajánlatát elutasították, a technológiát lapértesülés szerint az Oracle biztosítja majd.
A TikTok korábban azt kérte a minisztériumtól, hogy 30 nappal hosszabbítsák meg a korábban kitűzött határidőt, ám a cég szerint nem kaptak választ. Ezért most az amerikai fellebbviteli bírósághoz fordultak, hogy vizsgálja felül a korábban kiadott rendeletet.
Ennek oka minden bizonnyal az, hogy idő közben lezajlott az amerikai elnökválasztás is, amelyen Trump demokrata párti kihívója, Joe Biden győzött.
A The Verge szerint ugyanakkor nem világos, hogy pontosan mi történik, ha lejár a határidő. Elviekben az, hogy a szolgáltatást valóban betilthatják az Egyesült Államokban, vagyis a szolgáltatás elérhetetlenné válik, illetve az appot nem lehet letölteni. Mindez valószínűleg bekavarna a korábbi megállapodásba is, amely szerint az Oracle veszi át az amerikai piac működtetését. A TikTok szóvivője szerint a szeptemberi döntés után részletes megoldási javaslatot tettek arra, hogy eloszlassák a nemzetbiztonsági kételyeket az appal kapcsolatban, de erre egyelőre semmilyen választ nem kaptak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.