Tech hvg.hu 2020. október. 07. 09:03

A britek nem viccelnek: szélerőműveket telepítenek a tengerre, 2030-ra minden háztartást így látnának el árammal

Boris Johnson szerint nem lehetetlen, hogy 2030-ra 40 GW elektromos áram származzon a megújuló energiaforrásokból. Ha ez sikerül, minden brit, skót, észak-ír és walesi háztartás ebből kapná az áramot.

A globális felmelegedés visszaszorításának egyik legfontosabb eleme, hogy minél kevesebb fosszilis energiahordozót használjunk az energiaszükségletünk kielégítésére. Ennek jó módja lehet, ha az elektromos áramot nem szén- és gázerőművek, hanem napelemek vagy szélerőművek segítségével termeljük meg. Ez utóbbi kapcsán tett most egy igen komoly vállalást az Egyesült Királyság kormánya.

A Financial Times alapján az Engadget azt írja, Boris Johnson megígérte, hogy 2030-ra minden brit, walesi, észak-ír és skót otthon a tengerpartok közelébe telepített szélerőművekből kapja majd az elektromos áramot.

Statoil

Hogy mindez sikerüljön, az erőműveknek 40 GW áramot kell majd megtermelniük. A kormány korábban már bejelentette, el akarják érni a 30 GW-ot, Boris Johnson pedig a 2019 végén tartott választások kampányában tett rá ígéretet, hogy 40 GW-ra növelik majd a megtermelt mennyiséget, ha megnyerik a választást. Márpedig decemberben megnyerték.

Azóta azonban beütött a koronavírus-járvány is, ami miatt a kormánynak jelentős összegeket kellett átcsoportosítania a munkahelyek védelme érdekében. Johnson szerint ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy letettek volna a kitűzött célról. A kormány a tervek szerint 160 millió fontot, vagyis mintegy 63 milliárd forintot költ majd a kikötőkre, valamint azokra a cégekre, amelyek az újgenerációs turbinák kifejlesztésén dolgoznak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés