Tech hvg.hu 2020. október. 05. 20:13

Virológus: 10 labor tesztjeit fogadják el az országban, miközben 300 másik helyen is lehetne tesztelni

Rusvai Miklós szerint sokkal több tesztre lenne szükség ahhoz, hogy kézben tartsák a koronavírus-járványt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány miatt 14 milliárd forintot biztosít állami PCR-tesztekre egy október 1-jén megjelent kormányrendelet. De az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint, ha ez kevés lesz, még több pénzt csoportosítanak át.

Rusvai Miklós virológus a hétfői RTL Híradónak azt mondta: nem a pénz a szűk keresztmetszet, hanem az, hogy mindössze 10 akkreditált laboratórium tesztjeit fogadják el hivatalosan, miközben akár 2-300 labor is képes lenne elvégezni a munkát, ha engednék. De lehet, hogy 500 ilyen is van.

“Ha bővítenék a Covid-tesztet végző laborok számát, akkor a területen dolgozó kollégák terhelését csökkenteni lehetne”, mondta a szakember az RTL Klubnak.

A hivatalosan kijelölt laborok fele Budapesten található, a másik öt szétszórva az országban.

A tárca azt közölte: a most akkreditált 10 laboratórium elegendő, mert így is naponta 12 ezer teszt végezhető. Rusvai ugyanakkor azt mondta, még a napi 20 ezer teszt is kevés lenne, mivel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a járvány akkor tartható kézben, ha 5 százalék alatt marad a pozitív esetek száma.

Ez Magyarországon jelenleg 10-15 százalék között mozog.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.