A Messier 87 galaxis középpontjában található szupermasszív fekete lyukról a 2019-ben bemutatott fotó után most egy videót is készítettek.
Nagyjából másfél évvel ezelőtt, 2019 áprilisában történelmi bejelentést tettek az Európai Déli Obszervatórium szakemberei: ekkor mutatták meg a világ legelső, fekete lyukról készült fotóját. A Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyuk 55 millió fényévnyire van a Földtől, a tömege pedig 6,5 milliárdszor akkora, mint a Napé.
Ezt a fotót sikerült most "megfilmesíteniük" a kutatóknak. A rövid felvétel azt mutatja, miként változott a fekete lyuk környezete az idő előrehaladtával a saját gravitációs ereje miatt – olvashat a Nature.com-on.
A felvétel elkészítéséhez az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) által rögzített adatokat vették elő, majd egy matematikai modell segítségével vizualizálták azokat. Ennek segítségével azt nézhetjük meg, mi történt a fekete lyuk körül az elmúlt nyolc esztendőben – illetve valójában 55 millió évvel ezelőtt.
A videóból jól látszik, ahogy a fekete lyuk gravitációja magához vonzza a több milliárd Celsius-fokosra hevített gázokat, amelyek az eseményhorizont körül örvénylenek, és egyre közelebb jutnak hozzá.
Természetesen érdemes azt is leszögezni, hogy nem biztos, hogy minden pontosan úgy történt, ahogy a felvételen látszik, tekintve, hogy az EHT 2017 áprilisa óta végzett méréseket, vagyis nem nyolc, csupán két év adataiból lehetett volna videót fabrikálni. A matematikai modell viszont lehetővé tette, hogy kicsit visszautazzunk az időben. Tudományos szempontból viszont ennél is fontosabb, hogy betekintést nyertünk a fekete lyukak és azok gravitációs erejének viselkedésébe.
A szakemberek abban bíznak, hogy az említett matematikai modell tökéletesítésével még részletesebb képet kaphatunk a Messier 87 működéséről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.