Tech hvg.hu 2020. szeptember. 14. 12:03

Tényleg elpusztíthatja a szájvíz a koronavírust, csakhogy volna itt egy fontos "de"

A koronavírus-járvány kapcsán korábban az is elkezdett terjedni, hogy a szájvíz használata meggyógyíthatja a fertőzött beteget. Egy csapat tudós ennek is utánajárt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírussal, valamint a betegség gyógyításával és a kórokozó elpusztításával kapcsolatban jó néhány hamis információ kezdett el keringeni az interneten, és ezek terjedését valószínűleg az olyan megállapítások sem lassították, mint hogy

fertőtlenítőszert kellene a betegekbe fecskendezni, hogy azzal öljék meg a vírust.

Ennél legalább egy fokkal életszerűbb felvetés, hogy a szájvíz képes megölni a koronavírust, így pedig megelőzhető a fertőzés. Az állítást érdemes két részletben vizsgálni.

AFP / Steve Parsons

A szakemberek a szájvizek kémiai összetételét vizsgálva megállapították, hogy vannak olyanok, amelyek valóban megölhetik a koronavírust, ez azonban nem jelenti azt, hogy elkerülhető lenne velük a fertőzés, azt pedig pláne nem, hogy kigyógyítja az illetőt a betegségből.

A németországi Ruhr Egyetem kutatói a Journal of Infectious Diseases című tudományos szaklapban jelentették meg a témával kapcsolatos kutatási eredményüket. Ezek szerint csak a gyógyászati célra használt szájvizek képesek a koronavírus elpusztítására, azok ugyanis olyan alkotóelemeket tartalmaznak – például klórhexidint, peroxidot, fluoridot – amelyek képesek ártalmatlanná tenni a vírust.

A laboratóriumi körülmények között elvégzett vizsgálatok eredménye szerint az általuk kipróbált összesen nyolc szájvíz mindegyike 30 másodperc alatt végzett a koronavírussal. A publikációjuk szerint a Dequonal, az Iso-Betadine, valamint a Listerine (Cool Mint) volt képes drámaian lecsökkenteni a vírus szintjét.

[Semmelweis Egyetem: Ezt művelte 18 nap alatt egy magyar beteg tüdejével a koronavírus]

A kutatók ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy ezek hatása csupán átmeneti, a vírus pedig sokkal könnyebben bejut a szervezetbe, ha a szájüregben sérülés is található. Arról nem is beszélve, hogy a koronavírus az orron keresztül is bejuthat a szervezetbe.

Kimondható tehát, hogy a szájvíznek valóban lehet víruspusztító hatása, de mindennapi körülmények között a szájvíz alkalmazása nem alkalmas a védekezésre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.