Tech hvg.hu 2020. szeptember. 08. 09:03

Rájöttek, hogy tanár helyett gép javít – máris 100 százalékos lett a gyerek dolgozata

Több mint 20 ezer diák használja az Egyesült Államokban az Edgenuity nevű rendszert, ami az online oktatást és számonkérést segíti. Kiderült, a tesztjein nagyon könnyű csalni.

A puskázás nagyjából egyidős lehet az oktatással, és ha most megkérdeznénk olvasóinkat, hogy ki puskázott már életében, valószínűleg sokan lennének azok, akik azt mondanák, hogy ők már igen. Hogy ki milyen trükköt vet be, hogy a vizsgán jobb jegyet szerezzen, az csak kreativitás kérdése, az viszont egyértelműen látszik, hogy az évek múlásával a módszerek is sokat finomodnak. Elég csak erre a megbütykölt számológépre gondolni.

Az Egyesült Államokban a koronavírus-járvány miatt használt egyik távoktatást segítő rendszer, az Edgenuity esetében azonban sem műszaki, sem programozói ismeretekkel nem kell rendelkezni ahhoz, hogy a rendszerben bárki 100 százalékos tesztet írjon.

Az Edgenuityt meglepően könnyű átverni.

A The Verge a Kaliforniai Egyetem történészével, Dana Simmonsszal beszélgetett arról, miként volt képes könnyűszerrel kijátszani a rendszert. A dolog ott kezdődött, hogy a történész 12 éves fia teljesen kiborult, mert az egyik történelemteszt végén 50 százalékos értékelést kapott. Bár Simmons elsőre úgy gondolta, hogy csak a tanár volt túlságosan szigorú, ám amikor fia elmesélte neki, hogy a válaszok beküldése után alig egy másodperccel már meg is érkezett az eredmény, rájött, hogy másról van szó: a dolgozatot nem ember javította, hanem algoritmus osztályzott.

Miután Simmons figyelte, a fia milyen válaszokat ad a kérdésre, majd a tesztek végén milyen helyes válaszokat mutat az Edgenuity, rájött a turpisságra: arra, hogy a mesterséges intelligencia csupán bizonyos kulcsszavakat keres a szövegben.

Ezek után tesztelte a tesztjavító rendszert. Azoknál a kérdéseknél, ahol rövid választ kellett írni, a 12 éves Lazare beírt két összetett mondatot, majd utána kulcsszavak összefüggéstelen listáját. Például amikor arról kérdezte őt a platform, hogy Konstantinápoly miként járult hozzá a Bizánci Birodalom virágzásához, olyan kulcsszavakat helyezett el a válaszban, mint hogy Égei-tenger, Fekete-tenger, kereskedők, utazók, hajók, kikötők, Európa, Ázsia, profit.

The Verge

A módszer működött. A feladathoz mellékelt forrás vagy videó alapján elég volt csak a kulcsszavakat leírni, és máris tökéletes volt a megoldás. A The Verge megkereste a rendszer üzemeltetőit, akik egyelőre nem válaszoltak. De a rendszer leírása és működése alapján úgy tűnik, hiába helyes egy válasz, ha nincsenek benne karakterpontosan az előre megadott kulcsszavak, könnyen elképzelhető egy 0 százalékos értékelés is. Ha viszont csak fel van sorolva több szükséges kifejezés, akkor a program 100 százalékosnak fogadja el a választ.

Márpedig ez azért probléma, mert így a diákoknak elég csak a kulcsszavakat bemagolniuk egy adott témával kapcsolatban, nincs szükség arra, hogy értsék a kérdést és átlássák a válasz értelmét.

Persze nemcsak feleletválaszolós kérdések vannak egy tesztben. A platformot ismerő fejlesztő arról beszélt a The Verge-nek, hogy az összes kérdés nagyjából öt százaléka lehet ilyen. Mégis, ez már elég lehet ahhoz, hogy felfelé görbüljenek a jegyek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.