Két északi szélesszájú orrszarvútól 10 petesejtet sikerült levenniük a tudósoknak, ezzel pedig a koronavírus-járvány után ismét megindulhatott a faj megmentésére irányuló program.
A koronavírus-járvány a kihalás szélén álló szélesszájú orrszarvú megmentésére indított programot is megakasztotta. Április végén a fertőzésveszély miatt fel kellet függeszteni a tudósok munkáját, azóta pedig nem tudtak dolgozni a szakemberek. Egészen mostanáig.
A fajmentő programban dolgozó tudósok tíz petesejtet gyűjtöttek be kedden Kenyában az Ol Pejeta rezervátumban a két utolsó, még élő nőstény északi szélesszájú nőstény orrszarvútól, így a több hónapos kényszerszünet után folytatódhatott a program.
A orrszarvúalfaj utolsó hím példánya, a Sudan nevű állat két éve pusztult el, a nőstényektől levett petesejteket a két utolsó hím, Sudan és a már korábban elpusztult Suni lefagyasztott spermájával termékenyítik meg, és a legközelebbi rokon alfaj, a déli szélesszájú orrszarvú fiatal nőstényeibe ültetik be. A még megmaradt két utolsó északi szélesszájú nőstény már túl öreg a vemhességhez.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/fa603235-14d9-46af-9c50-0620f40f132b.jpg)
A kipusztulás fenyegette orrszarvúalfaj megmentésén egy nemzetközi – kenyai, német, cseh és olasz szakemberekből álló – csoport fáradozik, amely egy legalább öt állatból álló populációt akar létrehozni, hogy visszatelepítsék őket az afrikai vadonba, természetes élőhelyükre.
[Az utolsó egyedek sejtjeiből támasztanának fel egy kihalt orrszarvú fajt]
A keddi volt a harmadik alkalom, hogy petesejteket gyűjtöttek be a még élő nőstényektől – kettőt a Najin, nyolcat a Fatu nevű egyedtől. Az első két alkalommal – tavaly augusztusban és idén januárban – 19 petesejtet sikerült kinyerni az állatokból, ezekből három embrió keletkezett, melyek jelenleg Olaszországban, a cremonai Avantea laboratóriumban, folyékony nitrogénban lefagyasztva várják a beültetést a dajkaállatokba.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/21b438fc-15f8-4e6d-a510-d5bbd3b2988b.jpg)
A pandémia nemcsak a kutatókat teszi próbára, hanem létezésüket fenyegető kihívások elé állítja az olyan partnerszervezeteket is – köztük az Ol Pejeta vadvédelmi területet –, amelyeknek léte az idegenforgalmi bevételektől függ. A koronavírus-járvány több tekintetben is új fenyegetést jelent a világ fajmegmentési projektjeire nézve – hívta fel a figyelmet a rinocéroszprogram egyik résztvevője, a berlini Leibniz Zoológiai Kutatóintézet.
Az északi szélesszájú orrszarvú egykor általánosan elterjedt volt az afrikai kontinens keleti és középső részén, Ugandában, Dél-Szudánban, Kongóban és Csádban. Az évtizedekig tartó orvvadászat súlyosan megtizedelte a populációt.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/fa4a659b-4c58-4575-844c-856b08d0e57a.jpg)
Najin, Fatu és párjaik, Sudan és Suni 2009-ben a csehországi Dvur Králové nad Labem állatkertjéből kerültek Kenyába abban a reményben, hogy természetes úton lesznek borjaik. Vemhesség azonban nem jött létre, Suni 2014-es, az alfaj utolsó hímje, Sudan 2018-as halála előtt spermájukat lefagyasztották.
A cseh állatkert igazgatója, Premysl Rabas szerint 2-4 petesejt megtermékenyülése esetén a keddi akció már sikeresnek tekinthető. A fajmegmentéshez valójában embriók tucatjaira lenne szükség, és még idén újabb petesejtbegyűjtést végeznek, hacsak nem lépnek életbe újabb utazási korlátozások a járvány miatt – mondta az igazgató.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.