Tech hvg.hu 2020. augusztus. 18. 13:03

A mesterséges intelligencia segít kikutatni a legjobb arcmaszkot a koronavírus ellen

Félnek a tudósok, hogy egyszer durvább járvány jön, ezért a náluk okosabb géptől is kérdeznek. Például azt, hogy melyik a legjobb arcmaszk.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Bár számos vizsgálat igazolta, hogy az arcmaszk igenis segíthet megállítani járványos betegségek terjedését, az a mai napig nem tisztázott, hogy melyik védőeszköz a leghatékonyabb. Maszkokat ugyanis többféle anyagból is lehet készíteni, de értelemszerűen nem egyformán védenek.

A The Next Web szerint ugyanerre a kérdésre keresi most a választ az észak-karolinai Duke University is. Az intézmény nem a tudósok beszámolóira hagyatkozik, a mesterséges intelligenciával próbálják kikutatni, melyik arcmaszk a legjobb a koronavírus ellen. A vizsgálat úgy zajlik, hogy az alanyok különféle maszkokban ismételgetik a “Stay healthy, people” angol nyelvű mondatot, ami nagyjából annyit tesz, maradjunk egészségesek. A szavak kiejtésekor a program figyeli, mekkora és hozzávetőlegesen hány nyálrészecske pottyan ki a beszélő szájából. Ezekben ugyanis szintén benne lehet a vírus.

A kieső köpetdarabokat egy érzékeny kamera is pásztázza, hiszen a legtöbb ilyen részecske szabad szemmel nem látható. A vizsgálat lényege, hogy amelyik maszk kevesebb ilyen nyáldarabot enged ki, az annál hatékonyabbnak számít.

A kutatás első eredményei nagyjából azonos eredménnyel zárultak, mint a korábbi tesztek: sorrendben az N95-ös, a sima sebészeti és a pamut anyagú maszkok védenek a legjobban a levegőbe kerülő mikrocseppek ellen. A sállal eltakart arc sem rossz, de az első hárommal lényegesen jobb védelem érhető el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.