Fosszília alapján állapította meg egy kutatás, hogy agresszív csontrákja lehetett egy 1989-ben megtalált Centrosaurusnak.
A kanadai Albertában találták meg azt a dinoszauruszfosszíliát még 1989-ben, ami alapján most a kutatók azt állítják, hogy lehettek rákosak az őshüllők is. A lelet feltárásakor pusztán rosszul gyógyult törésnek tartották az állat erőteljesen eldeformálódott lábcsontját, de új vizsgálatok szerint nem az, hanem oszterakóma, vagyis egy igen agresszív csontrák hatása. A kutatók mikroszkópos vizsgálattal állapították meg, hogy daganatos betegségről lehetett szó.
A Centrosaurus 76 millió évvel ezelőtt volt a Föld lakója, a hatméteres óriás négy lábon járt és növényekkel táplálkozott.
„Ezt a Centrosaurust valószínűleg legyengítette és megbénította halála előtt a rák” – nyilatkozta David Evans, a torontói Royal Ontario Museum paleontológusa, a Lancet Oncology című tudományos lapban megjelent tanulmány egyik szerzője. Azonban hozzátette: mivel a legtöbb tumor a lágy szövetekben alakul ki, melyek nem könnyen fosszilizálódnak, alig van bizonyíték rákra a leletek között.
Megállapították viszont azt is, hogy nem a rák végzett az állattal, ugyanis csontjait több száz más Centrosauruséval együtt találták meg, így arra következtetnek, hogy egy áradásnak estek áldozatul.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.