Tech hvg.hu 2020. július. 20. 16:09

Sikeresen tesztelték embereken a brit koronavírus-vakcinát

A kísérleti alanyoknál kialakította a vírussal szembeni védelmet az Oxford Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésében készülő oltóanyaga.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Biztonságosnak és hatékonynak tűnik az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyártó által fejlesztett koronavírus-vakcina – írja a BBC, az eredmények a lap szerint biztatóak. Hozzáteszik, következő lépésként a nagyobb volumenű tesztekkel erősítik majd a most kapott eredményeket.

Az Oxfordi Egyetem és a cég által közösen fejlesztett vakcináról szóló jelentést hétfőn közölte a Lancet nevű tudományos folyóirat. E szerint 1077 személyen próbálták ki a vakcinát, akik immunrendszere az oltás után el is kezdte a vírus elleni antitestek termelését. Enyhe mellékhatásként 70 százaléknál jelentkezett láz vagy fejfájás.

Az AstraZeneca korábban megállapodást kötött az Európai Vakcina Szövetséggel (IVA), hogy 400 millió adag vakcina előállítását vállalja önköltségi áron az IVA tagországai számára – számolt be az MTI. A kiszállítás 2020 vége előtt megkezdődik, az Egyesült Királyság pedig 100 millió adag vakcinát rendelt meg.

Egy hónapja jelentették be, hogy az AstraZeneca hozzálátott a klinikai kipróbálás fázisában lévő oltóanyag gyártásához. Ha a vakcinát engedélyezik, akkor az sokaknak azonnal hozzáférhető lesz.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.