A projekt vezetője szerint az Egyesült Arab Emirátusokban fejlesztett szoda által küldött jelek arra mutatnak, hogy minden a terv szerint halad.
Az élő közvetítés tanúsága szerint az el-Amal, vagyis Remény névre keresztelt Mars-szondát hordozó rakéta helyi idő szerint 6.58-kor hagyta el a kilövőállást a Japánban található tanegasimai űrközpontból.
فريق مشروع الإمارات لاستكشاف المريخ يحتفل بصناعة التاريخ.. يحتفل بأول عد تنازلي عربي.#مسبار_الأمل #العرب_إلى_المريخ #أول_عد_تنازلي_عربي pic.twitter.com/ys2OS69RBu
— MBR Space Centre (@MBRSpaceCentre) July 19, 2020
Az el-Amal az indulás után nagyjából egy órával kinyitotta a napelemeit, és önállóan folytatja útját 494 millió kilométeren át, átlagosan 121 ezer kilométeres óránkénti sebességgel. A tervek szerint hét hónap múlva éri el a vörös bolygót, pályára áll körülötte, és adatokat gyűjt a légkörről.
A programot Dubajból irányítják.
Omran Saraf, az emírségek Mars-missziójának projektvezetője dubaji idő szerint hétfő hajnalban arról tájékoztatta a sajtót, hogy veszik a szonda jeleit, tanulmányozzák az adatokat, és úgy tűnik, hogy minden a terv szerint halad.
A szondát az eredeti tervek szerint a múlt kedden bocsátották volna fel, de a kedvezőtlen időjárás miatt a rakétaindítást kétszer is el kellett halasztani.
Szarah Amiri, az Egyesült Arab Emírségek tudományos minisztere arról számolt be, hogy az ország Mars-missziója nagyjából 200 millió dollárba (csaknem 62 milliárd forintba) került. A küldetés célja, hogy először gyűjtsön átfogó adatokat a marsi légkörről, az atmoszféra napi és szezonális változásairól.
Az emírségek 2014-ben jelentette be, hogy Mars-kutatásra készül, és 2017-ben indult el az ország nemzeti űrprogramja. Célja, hogy 100 éven belül telepet állítsanak fel a Marson.
Jelenleg 8 különféle misszió kutatja a Marsot. Kína és az Egyesült Államok még az idén egy-egy újabb küldetést tervez indítani a Naptól eggyel távolabbi bolygóhoz.