Tech hvg.hu 2020. július. 06. 20:52

Behúzta a féket a Facebook, nem adja ki a hongkongi felhasználók adatait

Először a Facebook tulajdonában lévő WhatsApp, majd az egész Facebook döntött úgy, nem teljesíti a hatóság felhasználókra vonatkozó adatigénylését.

Múlt héten szerdán lépett életbe a Hongkong autonómiáját csorbító nemzetbiztonsági törvény, Kína pedig azonnal megmutatta a világnak – és a városállamnak –, hogy ez mit is jelent a gyakorlatban. Először zászlólengetésért tartóztattak le egy tüntetőt, majd elkezdték begyűjteni a "felforgató" könyveket.

Mindez a kibertérben is változás hozhat. A jogászok szerint a törvény életbe lépésével a hatóság kötelezheti az egyéneket és a cégeket is, hogy a Kínának nem tetsző tartalmakat eltávolítsák az internetről. Mindez vonatkozik a Facebookra is, amit eddig bárki szabadon elérhetett a városállamban. A jelek szerint azonban Mark Zuckerbergék nem törik magukat, hogy engedelmeskedjenek Kínának.

A Wall Street Journal beszámolója szerint elsőként a Facebookhoz tartozó WhatsApp döntött úgy, hogy leállítja a hongkongi hatóság felhasználókra vonatkozó adatigénylését, amíg "át nem nézik az új törvényt". Nem sokkal később már a Facebook vezetése jelezte, egyelőre nem adnak ki adatokat a felhasználókról a hatóságnak.

A WhatsApp szóvivője a lapnak úgy nyilatkozott, először szeretnék alaposan átnézni az új törvényt, különös tekintettel az emberi jogokra vonatkozó részeket. A jogászok úgy vélik, a törvény nem ad arra lehetőséget Kínának, hogy blokkolja a Facebook szolgáltatásait Hongkongban, de az egészen biztos, hogy a cég mostani döntése ellentétes azzal, amit a rezsim szeretne.

A következő napokban ebből a szempontból is érdemes lesz Hongkongra figyelni: egyfelől azért, mert kiderül, mások is csatlakoznak-e a Facebookhoz, másfelől pedig azért, miként reagál erre a kínai kormány.

Tavaly az Apple végül engedett a kínai nyomásnak, amikor arra kérték őket, távolítsák el a hongkongi rendőrök mozgását követő alkalmazást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.