A Facebook azt szeretné, ha már előre sejteni lehetne, mi fog történni a közeljövőben. Ehhez készült egy Forecast nevű alkalmazás.
Nem szemvényvesztéssel, hanem különféle adatelemző technikákkal igyekszik előrevetíteni a várható történéseket a Facebook kutatócsapata, az NPE Team által fejlesztett új alkalmazás. A Forecast a közösség erejére támaszkodva igyekszik megjósolni, mit tartogat a jövő.
A felhasználók szabadon böngészhetnek az appban megjelenő kérdések között, és megválaszolhatják azokat. Ilyen lehet például, hogy milyen formában tartják meg a Nobel-díj-átadót. Emellett saját kérdéseket is feltehetünk, sőt, indokolást is írhatunk a mások által feltett kérdésre adott válaszunkhoz.
Az iPhone-okra és iPadekre is lefejlesztett alkalmazás egyelőre csak az Egyesült Államokban és Kanadában érhető el, ám a Forecast weboldalán már itthonról is megnézhetők a kérdések és böngészhetünk a viták között. Aki pedig szeretne értesítést kapni a rendszer globális indulásáról, az ezen a linken keresztül iratkozhat fel a várólistára.
A TechCrunch szerint bár az ötlet jó és a szándék nemes, a Forecastnek vannak veszélyei is. Például az, hogy rengeteg a kérdés a koronavírussal kapcsolatban, és könnyen lehet, hogy az ezekhez fűzött válaszok nem mindig a valós információkat tartalmazzák.
Emellett az a veszély is fennáll, hogy a felhasználók minden választ készpénznek vesznek, ami szintén nem túl szerencsés. Ráadásul az álhírterjesztők úgy is megfogalmazhatják a kérdést, hogy abban már benne legyen az általuk kívánt válasz is. Például az, hogy
Will the US Presidential Election be fully or partially postponed?
ami magyarul nagyjából annyit tesz: Elhalasztják az amerikai elnökválasztást?
A Facebook viszont azt mondja, nincs mi miatt idegeskedni, a kérdéseket moderátorok nézik majd át a későbbiekben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.