Országhatáron belül oldaná meg az űrrakéta-fejlesztést és -építést Ausztrália. Az Eris nevű eszközt a tervek szerint 2022-ben lőnék fel először.
Az elmúlt évtizedekben egyre kevésbé kétpólusú az űrverseny: az Egyesült Államok és Oroszország mellett saját technológiát fejleszt és tart üzemben Kína, India, Japán, Izrael is. És Ausztrália sem szeretne lemaradni.
A Queenslandi Egyetem és a Gilmour Space nevű ausztrál cég közösen dolgozik azon, hogy minél jobb, az országhatárokon belül fejlesztett rakétával álljanak elő. A munkálatok a jelek szerint jól haladnak: a tervek szerint 2022-ben már el is indulhat az Eris névre keresztelt újfajta hibrid rakétájuk, amely segítségével műholdakat állítanának alacsony földi pályára.
A hibrid rakéták lényege, hogy egyszerre használnak szilárd és folyékony/gáz halmazállapotú tüzelőanyagot. Általában előbbit égetik el utóbbi hozzáadásával. Ezek megfelelő arányú felhasználása növelheti a tolóerőt, így segítve a felszállást.
A tudósok jelenleg az Eris üzemanyag-rendszerére összpontosítanak, amelynek megépítése szerintük mérnöki szempontból az egyik legnagyobb kihívást jelenti. Mint mondják, nemcsak biztonságosnak, de könnyűnek kell lennie, emellett az sem árt, ha költséghatékony módon lehet üzemeltetni. Mindez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a jelenleginél jóval olcsóbban lehetne feljuttatni a rakományt a világűrbe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.