Már a drónokat is bevetik a Nagy-korallzátony teknősállományának ellenőrzéséhez. Az egyik legutolsó felvételen 64 ezer vidáman úszkáló állat látható.
A fészekrakási időszak miatt sokkal óvatosabbnak kell lenniük a kutatóknak, hogy felmérjék, mekkora a levesteknősök (Chelonia mydas) populációja az egyik legnagyobb és legismertebb területen, az ausztráliai Nagy-korallzátonynál. A tudósok épp ezért drónokkal fésülik át a helyszínt, amellyel biztonságos távolságból, az állatok megzavarása nélkül végezhetik munkájukat.
A The Guardian be is mutatta az egyik ilyen megfigyelés eredményét, egy videót, amelyen a kutatók becslése szerint 64 ezer levesteknős látható. A képeket a Raine-szigetnél készítettek. A populáció azonban nagy veszélyben van a Nagy-korallzátony folyamatosan romló állapota miatt. Az állatok emellett lassabban is szaporodnak, ami szintén aggasztó a szakemberek szerint.
A Raine-szigeten élő levesteknősök kolóniáját eddig a fészkek számából próbálták megbecsülni, de a módszer gyakran megbízhatatlannak bizonyult. A kutatók ezért drónok segítségével is átfésülték a területet, és a vizsgálat örömteli eredménnyel zárult: a populáció valódi nagysága az eddig becsült 1,73-szorosa is lehet. A munkát a Biopixel Oceans Foundation végezte.
A teknősökre több veszély is leselkedik: a tojásaik rendre begyűjtik, sokszor halászok csapdájába esnek, a fészkeiket pedig sok strandról kiszorítják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.