Gyors rádiókitöréseket (FRB-ket) korábban is azonosítottak már a kutatók, de olyat még nem, amelyet brit csillagászoknak sikerült befogniuk.
Újabb olyan rádiójelet fogtak be a kutatók, amelynek forrása valahol a messzi űrben található, és szabályos időközönként ismétlődik. Az FRB (fast radio burst) 121102 jelű gyors rádiókitörés viszont igen lomha, ugyanis mindössze 157 naponta továbbít jeleket. (90 napig aktív, majd 67 napra lecsendesedik.)
A Space.com cikke szerint a felfedezés a Manchesteri Egyetem csillagászainak érdeme, akik az angliai Jodrell Park Obszervatórium Lovell Teleszkópjával fogták be az érdekes rádióhullámot. A teleszkóp 76 méteres átmérőjű tányérral rendelkezik.
A váltakozó periodicitás okát és a jel pontos forrását a kutatók eddig nem tudták megfejteni. Ugyanakkor magnetárok (vagyis olyan neutroncsillagok, melyek rendkívül erős mágneses térrel rendelkeznek) előidézhetnek ilyen gyors rádiókitöréseket. Hogy itt is ez okozza-e a furcsa jelenséget, még nem tudni.
A gyors rádiókitörések eredete a csillagászat egyik legnagyobb rejtélye. A kitörések a másodperc mindössze ezredrészéig tartanak, ezért rendkívül nehéz őket tanulmányozni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.