Bőven túlszárnyalta a 2019-es év rekordértékét a légkör májusban mért szén-dioxid koncentrációja.
Bár a koronavírus-járvány mellékhatásaként jelentős mértékben javultak a légszennyezettségi adatok Európában (is), a kutatók arra figyelmeztettek: a kijárási korlátozások és a(z önkéntes) karantén hatása összességében elenyésző lesz. Úgy tűnik, sajnos ismét a tudósoknak lett igaza.
A légkör szén-dioxid koncentrációja májusban elérte a 417,2 ppm-et (vagyis egymillió részecskéből 417,2 volt szén-dioxid molekula), ami 2,4 ppm-mel volt magasabb, mint a 2019-ben mért legnagyobb – 414,8 ppm – érték derült ki az amerikai Mauna Loa obszervatórium méréseiből.
417.16 ppm monthly mean baseline CO2 for May 2020 at Mauna Loa https://t.co/MGD5CTru41
— Keeling_Curve (@Keeling_curve) June 4, 2020
Az adat talán még ijesztőbb, hogy mindez már a koronavírus-járvány terjedésének feltartóztatására világszerte bevezetett utazási korlátozások, kijárási tilalmak eredménye. A szén-dioxid koncentráció ezek nélkül 2,8 ppm-mel lett volna magasabb májusban – idézte a The Guardian Ralph Keelinget, a Scripps Óceánkutató Intézet professzorát, aki szerint ezen korlátozások csak kicsiny szerepet játszottak a növekedés feltartóztatásában.
"Az emberek csodálkozhatnak azon, hogy a járványra adott válasz nem volt nagyobb hatással a szén-dioxid-szintre. De a szén-dioxid felgyülemlése a légkörben olyan, mint a szemét szaporodása a szemétlerakóban. Ahogy folytatódik a kibocsátás, úgy gyülemlik fel a légkörben. A válság lelassította az emissziót, de nem annyira, hogy az észlelhetően jelentkezzen a Mauna Loa-i mérésekben. Jóval inkább számítani fog az, hogy milyen útra lépünk a járvány után" – tette hozzá Keeling.
Április elején a napi szén-dioxid-kibocsátás világszerte átlagosan mintegy 17 százalékkal csökkent a múlt hónapban közzétett adatok szerint. Ahogy enyhítenek a korlátozásokon, az emisszió csökkenés idén egész évre kivetítve 4-7 százalék közötti lehet 2019-hez képest. Ez még nem lenne észlelhető különbség a párizsi klímamegállapodásban megfogalmazott célok – a globális felmelegedés 2 Celsius-fok alatt tartása – tekintetében.
Ha egy 20-30 százalékos emissziócsökkenés 6-12 hónapon át fennmaradna, akkor lassulna a Mauna Loán mért szén-dioxid-kibocsátás növekedésének üteme a Scripps tudósai szerint.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.